Cez Silvestra volajú ľudia na 155 najmä pre alkohol a pyrotechniku

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 31. decembra (TASR) - Alkohol a úrazy, spôsobené zábavnou pyrotechnikou, patria každoročne počas Silvestra a Nového roka k častým dôvodom volaní na tiesňovú linku 155. TASR o tom informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová.

Počas minuloročného Silvestra museli podľa jej slov záchranári zasahovať až v 45 prípadoch ťažkej intoxikácie alkoholom. Ošetrili 17 opitých detí, najmladšie malo len 13 rokov. "Najmä u detí pritom môže mať otrava alkoholom až fatálne následky. Majú citlivejší organizmus, a v prípade neposkytnutia pomoci im hrozia rôzne zdravotné komplikácie, v krajnom prípade udusenie zvratkami," varovala Krčová.

V dôsledku neodbornej manipulácie so zábavnou pyrotechnikou sa na prelome minuloročného Silvestra a nového roka zranilo 50 pacientov. "Najviac v Žilinskom kraji, kde záchranári ošetrili šesť osôb, najmenej v Bratislavskom, kde sa zranili dve osoby. Pacienti utrpeli najmä popáleniny a úrazy rúk, ale aj vážne poranenia očí a sluchu. Medzi pacientmi bolo osem detí, z ktorých dve utrpeli devastačné poranenia prstov na rukách. Vybuchli im petardy v rukách," zhrnula Krčová.

Ak si nechceme pri vítaní nového roka ublížiť, treba podľa jej slov pri odpaľovaní zábavnej pyrotechniky dodržiavať bezpečnostné opatrenia. K tým základným patrí: používať len overenú, nepoškodenú a certifikovanú pyrotechniku s návodom na použitie, nie takú, čo už zlyhala, alebo je vyrobená podomácky. "Doslova hazardovaním so životom je odpaľovať pyrotechniku pod vplyvom alkoholu či drog, a netreba zabúdať ani na to, že deťom pyrotechnika do rúk zásadne nepatrí," uzavrela Krčová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.