AUSTRALIAN OPEN: Collinsová a Kvitová postúpili do semifinále dvojhry

Na snímke Danielle Collinsová. Foto: TASR/AP

Melbourne 22. januára (TASR) - Česká tenistka Petra Kvitová postúpila do semifinále na grandslamovom turnaji Australian Open v Melbourne. Vo štvrťfinále zdolala za 70 minút domácu Ashleigh Bartyovú 6:1, 6:4. Na tohtoročnom AO zatiaľ nestratila ani set. O finále zabojuje s Američankou Danielle Collinsovou, ktorá si poradila s Ruskou Anastasiou Pavľučenkovovou 2:6, 7:5, 6:1 a dosiahla životný úspech.

Kvitová začala skvele. V prvom sete dvakrát prelomila podanie súperky a dosiahla dvanásť víťazných úderov, Bartyová iba dva. V druhom sete Austrálčanka zlepšila servis, Kvitová úspešne odvrátila menej ako polovicu podaní, v porovnaní s 85-percentami v prvom sete. Súperku zlomila až v deviatom geme, keď sa jej podarilo premeniť brejk. Osmička turnaja sa predstaví v semifinále na grandslame prvýkrát od triumfu vo Wimbledone 2014, na Australian Open si zahrá o finále po siedmich rokoch.

"Naozaj som ani nesnívala, že by som tu dnes stála. Je to skvelé," povedala dojatá Kvitová v pozápasovom rozhovore. V semifinále sa stretne s Collinsovou, ktorú zdolala v januári na turnaji v Brisbane: "Vtedy som zvíťazila, pamätám sa na to. Zápas trval vyše troch hodín, dúfam, že tentokrát to bude kratšie. Collinsová hrá nebojácne a agresívne, musím si dať pozor. Bude to semifinále a bude to určite fantastické," dodala Kvitová.

Collinsová medzi elitné kvarteto na úvodnom podujatí veľkej štvorky postúpila hneď pri premiérovom štarte v hlavnej súťaži. V dueli s Pavľučenkovovou boli jej veľkou zbraňou kvalitné returny. V treťom sete k nim pridala výborné podanie, vďaka agresívnej hre úplne ovládla dvorec a Rusku nepustila takmer k ničomu.

"Odohrala som prvý zápas v aréne Roda Lavera, na tomto centri som nikdy predtým ani netrénovala. Bola to pre mňa veľká skúsenosť. V Melbourne sa mi veľmi páči, mám rada atmosféru a austrálskych fanúšikov. Ďakujem všetkým, ktorí ma dnes povzbudzovali. Teraz si pozriem zápas medzi Kvitovou a Bartyovou, ktorý bude určite kvalitný," povedala Collinsová v prvom interview priamo na kurte.