Lajčák: Slovensko ešte nevie, či uzná nového lídra Venezuely

Na archívnej snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Miroslav Lajčák. Foto: TASR -Pavel Neubauer

Bratislava 6. februára (TASR) - Slovensko ešte nevie, či uzná nového lídra Venezuely. V stredu pred rokovaním vlády to povedal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD).

"Ja si myslím, že vám budem schopný povedať viac po rokovaní vlády, pretože budem na túto tému hovoriť s premiérom. V tejto chvíli musím naozaj zistiť, aká je politická pozícia Smeru-SD, teraz to neviem," povedal Lajčák.

Šéf rezortu zahraničných vecí si myslí, že Slovensko by malo stáť na strane EÚ. Proti novému lídrovi je napríklad poslanec Smeru-SD Ľuboš Blaha. Lajčák potvrdil, že sa s nim v stredu stretol, aby si to vyjasnili.

Nicolás Maduro sa 10. januára napriek sporným prezidentským voľbám ujal vlády vo Venezuele na ďalšie šesťročné obdobie. Líder opozície Juan Guaidó sa 23. januára vyhlásil za dočasného prezidenta. Spojené štáty ho okamžite uznali a Madura označili za nelegitímnu hlavu štátu. Legitimitu Guaidóa následne uznala taktiež Kanada, Izrael i väčšina latinskoamerických krajín. Madura, naopak, podporili krajiny ako Rusko, Čína, Irán, Turecko, Kuba, Mexiko či Bolívia. Niekoľko krajín EÚ následne Madura varovalo, že ak do ôsmich dní neoznámi termín novej voľby hlavy štátu, takisto uznajú Guaidóa za dočasného prezidenta. Stanovené ultimátum vypršalo v nedeľu, pričom Maduro výzvu na nové voľby odmietol. K uznaniu Guaidóa za dočasného prezidenta pristúpilo viacero krajín EÚ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.