Tempo rastu inflácie v eurozóne sa vo februári zrýchlilo na 1,5 %

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Luxemburg 1. marca (TASR) - Medziročné tempo rastu inflácie v eurozóne sa vo februári 2019 pravdepodobne zrýchlilo na 1,5 % z 1,4 % v januári. Vyplýva to z prvého odhadu európskeho štatistického úradu Eurostat.

Napriek zrýchleniu zostáva inflácia v euregióne výrazne pod cieľovou úrovňou Európskej centrálnej banky (ECB), ktorou je inflácia tesne pod hranicou 2 %.

Pri pohľade na hlavné zložky inflácie v eurozóne predbežný odhad naznačil, že vo februári 2019 sa najstrmšie zvýšili ceny energií, a to medziročne o 3,5 % po náraste o 2,7 % v januári. Nasledovali ceny potravín, alkoholu a tabaku, ktoré stúpli o 2,4 % ( o 1,8 % v januári).

Tempo rastu cien služieb sa vo februári naopak spomalilo na 1,3 % z 1,6 % v januári a rast cien neenergetických priemyselných tovarov bol stabilný, na úrovni 0,3 %, ktorú dosiahol v januári.

Takzvaná jadrová inflácia, v ktorej nie sú zahrnuté nestále ceny energií a potravín, sa vo februári zvýšila medziročne len o 1 %, čo je menej ako 1,1 % v januári.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.