O vydaní ruského podnikateľa Valentina V. bude rozhodovať G. Gál

Na archívnej snímke minister spravodlivosti SR Gábor Gál. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 7. marca (TASR) - O vydaní či nevydaní ruského podnikateľa Valentina V. na trestné stíhanie do Ruskej federácie bude ako posledný, po rozhodnutiach slovenských súdov, rozhodovať minister spravodlivosti SR Gábor Gál (Most-Híd).

"Minister spravodlivosti rozhodne o vydaní, resp. nevydaní príslušnej osoby na trestné stíhanie do Ruskej federácie po dôkladnej analýze súvisiaceho spisového materiálu. O rozhodnutí bude následne informovať," uviedla vo štvrtok na otázku TASR hovorkyňa rezortu spravodlivosti Zuzana Drobová.

Najvyšší súd (NS) SR v stredu (6.3.) zamietol sťažnosť Valentina V. voči minuloročnému rozhodnutiu Krajského súdu v Trnave, ktorý pripustil jeho vydanie na trestné stíhanie v Ruskej federácii.

"NS SR na neverejnom zasadnutí zamietol sťažnosť vyžiadanej osoby Valentina V. podanú proti uzneseniu Krajského súdu v Trnave, ktorý rozhodol o tom, že vydanie menovaného do Ruskej federácie je prípustné, ako aj o zamietnutí jeho žiadosti o prepustenie z vydávacej väzby a nenahradení väzby procesnými prostriedkami podľa Trestného poriadku," uviedla v stredu pre TASR hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Krajský súd v Trnave vo veci vydania rozhodol koncom novembra minulého roka. Podnikateľ, ktorého slovenská polícia zadržala na základe medzinárodného zatykača minulý rok, voči rozhodnutiu trnavského súdu podal sťažnosť. V minulosti vypovedal o úplatkoch pre vysokopostavených predstaviteľov ruskej vlády.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zatkla muža koncom júla minulého roku na konských pretekoch v Šamoríne. Stalo sa tak na základe medzinárodného zatýkacieho rozkazu vydaného príslušným orgánom Ruskej federácie. Informoval o tom vtedy portál dennikn.sk. Moskva podľa portálu viní podnikateľa z podvodu v rokoch 2007 až 2009. Následne po zatknutí bol umiestnený do predbežnej väzby.

Minister Gál už koncom minulého roka musel rozhodovať v inom podobnom prípade, a to v kauze vydania Vladimira G. zo Slovenska, ktorý je na Ukrajine podozrivý z terorizmu a iných trestných činov. "Keďže boli splnené všetky zákonné požiadavky na to, aby došlo k vydaniu tohto občana na Ukrajinu, a sám tento občan s vydaním súhlasil, tak tu je úloha ministra veľmi jednoduchá – vydanie som podpísal," povedal pre TASR začiatkom novembra 2018 minister Gál.

Muža s trvalým pobytom v Košiciach zadržala slovenská polícia na základe žiadosti Interpolu Kyjev. Vo väzbe bol od 18. júna minulého roka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.