M. Lajčák na zasadnutí OSN ako predseda OBSE hovoril aj o Ukrajine

Miroslav Lajčák, archívna snímka. Foto: TASR Martin Baumann

Bratislava/New York 8. marca (TASR) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (Smer-SD) vystúpil vo štvrtok na pôde Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN) v New Yorku. V pozícii úradujúceho predsedu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) predstavil priority tohtoročného slovenského predsedníctva v tejto medzinárodnej organizácii. Tými sú najmä prevencia konfliktov, zmierňovanie ich následkov pre civilné obyvateľstvo, efektívny multilateralizmus a bezpečná budúcnosť, najmä pre mladú generáciu. TASR o tom v piatok informoval tlačový odbor MZVaEZ SR.

Lajčák venoval osobitnú pozornosť hľadaniu riešenia krízy na Ukrajine, pričom sa zameral aj na konkrétnu pomoc miestnym obyvateľom. "Medzi tieto opatrenia patrí napríklad oprava mosta v Stanici Luhanska, humanitárne odmínovanie alebo vytvorenie chránených oblastí okolo civilnej infraštruktúry," uviedol.

V súvislosti s pretrvávajúcimi konfliktmi v Moldavsku a na Južnom Kaukaze načrtol smerovanie ďalších aktivít medzinárodného spoločenstva. V tejto súvislosti zdôraznil význam úzkej spolupráce OSN a OBSE.

Bezpečnostnej rade taktiež predstavil návrh rozvoja spolupráce medzi oboma organizáciami v boji proti terorizmu, násilnému extrémizmu a klimatickým zmenám, ako aj v otázkach udržateľného rozvoja či v iných agendách globálneho významu.

Brífing úradujúceho predsedu OBSE v BR OSN sa koná pravidelne na začiatku funkčného obdobia.

Po vystúpení v Bezpečnostnej rade Lajčák rokoval s námestníčkou generálneho tajomníka OSN pre politické otázky a budovanie mieru Rosemary DiCarlovou a s tajomníkom OSN pre mierové operácie Jeanom-Pierreom Lacroixom. Partneri diskutovali o bezpečnostných výzvach, ktorým čelí región OBSE a o snahách slovenského predsedníctva pomôcť priblížiť zúčastnené strany k ich riešeniu.

Lajčák rokoval taktiež s námestníkom generálneho tajomníka OSN pre boj proti terorizmu Vladimirom Voronkovom. Zhodol sa s ním, že medzi aktuálne hrozby, ktorým čelí celý priestor OBSE, patrí radikalizácia a násilný extrémizmus, ktoré potenciálne vedú k terorizmu.

Minister Lajčák podpísal spoločne s výkonnou riaditeľkou Detského fondu OSN (UNICEF) Henriettou Foreovou Memorandum o porozumení medzi SR a UNICEF-om. Dokument má pomáhať plniť úlohy vyplývajúce z novej Strednodobej stratégie rozvojovej spolupráce SR na roky 2019-23. Zároveň bude nástrojom na podporu a prehĺbenie vzájomnej spolupráce Slovenska so zmieneným fondom. UNICEF je jediný fond OSN, ktorý je financovaný z čisto dobrovoľných príspevkov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.