Brexit: Podmienky pre držiteľov vodičských oprávnení z EÚ sa nezmenia

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Londýn/Bratislava 9. marca (TASR) - Podmienky pre držiteľov vodičských oprávnení z krajín Európskej únie, ktorí žijú alebo navštívia Spojené kráľovstvo, sa po brexite nezmenia, uvádza sa v dokumente, ktorý v septembri 2018 vydala britská vláda.

Pre držiteľov vodičských oprávnení z krajín EÚ alebo krajín mimo EÚ, ako sú USA, Kanada, Srbsko, Japonsko a Nový Zéland, budú platiť tie isté podmienky ako v súčasnosti. Británia podľa dokumentu od motoristov, ktorí prídu na jej územie na dovolenku alebo za prácou, nevyžaduje na uznanie platnosti ich vodičského preukazu samostatné medzinárodné povolenie na vedenie motorového vozidla (IPD).

Držitelia vodičských preukazov z EÚ ich môžu v Británii používať aj po brexite: až kým nevyprší ich platnosť, kým držiteľ nedosiahne vek 70 rokov, alebo po obdobie troch rokoch od nadobudnutia pobytu v Británii, potvrdil riaditeľ tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Juraj Tomaga a dodal, že potom bude potrebné vymeniť ho za britský vodičský preukaz.

Spojené kráľovstvo bude podľa jeho slov meniť vodičské preukazy vydané v krajinách Európskej únie a Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS) za britské preukazy na požiadanie bez potreby rozdielových skúšok.

"Naši občania v Británii by teda mali mať veci v poriadku. Toto však neplatí pre nákladné autá (lorry) a autobusy," vysvetlil Tomaga.

"V zmysle aktuálne platného znenia zákona č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke zostáva v prípade, že Británia po odchode z EÚ zostane členom Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP), zachovaná doterajšia prax podľa 1. bodu zákona," povedala hovorkyňa Ministerstva vnútra SR Denisa Baloghová.

"Na vedenie sa budú uznávať všetky doteraz vydané vodičské preukazy UK vrátane tých, ktoré neobsahujú fotografiu držiteľa," doplnila.

Vodičské oprávnenie získané vo Veľkej Británii však nemusí byť po brexite v iných krajinách EÚ uznané, uvádza na svojom webovom portáli britská vláda v dokumente z decembra minulého roka.

"Pre držiteľa britského vodičského preukazu, ktorý má na území SR trvalý alebo prechodný pobyt, môže nastať situácia, že jeho preukaz nebude platný," potvrdila Baloghová a dodala, že v takom prípade môže držiteľ požiadať o jeho výmenu, ak spĺňa podmienky podľa zákona o cestnej premávke.

V prípade brexitu bez dohody si držitelia britských vodičských preukazov musia zabezpečiť medzinárodné povolenie na vedenie motorového vozidla (IPD), píše sa v dokumente vlády. Toto povolenie priložia k svojmu vodičskému preukazu a oprávni ich viesť motorové vozidlo v krajinách EÚ, spresňuje vláda.

V EÚ existujú dva typy povolenia na základe rôznych dohovorov o cestnej premávke - a to, ktorý typ občan Británie potrebuje, závisí od konkrétnej krajiny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.