Nezamestnanosť v Británii v období november až január klesla

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Londýn 19. marca (TASR) - Nezamestnanosť v Británii za tri mesiace do konca januára 2019 klesla, aj napriek obavám z brexitu. Dosiahla pritom najnižšiu úroveň za 44 rokov. A zároveň priemerná mzda opäť vzrástla.

Presnejšie, miera nezamestnanosti v Spojenom kráľovstve sa v období november-január znížila na 3,9 % zo 4 % v predchádzajúcich troch mesiacoch (do konca decembra 2018). Bola tak najnižšia úroveň od januára 1975, kedy bol premiérom Harold Wilson.

Počet ľudí bez práce v Spojenom kráľovstve v sledovanom období klesol o 35.000 na 1,338 milióna.

Miera zamestnanosti dosiahla za tri mesiace do januára tiež nový rekord, a to 76,1 %. V predchádzajúcom štvrťroku bola na úrovni 75,7 %.

Tieto údaje naznačujú, že neistota v súvislosti s brexitom sa trhu práce v Spojenom kráľovstve nedotkla. A nezastavila ani rast miezd.

Podľa najnovších údajov štatistického úradu ONS sa priemerná mzda, vrátane odmien, v období november-január zvýšila o 3,4 %, pričom v samotnom januári stúpla o 3,5 %. To bol jej najstrmší nárast za celé desaťročie. A po úprave o infláciu stúpla o 1,5 %.

Aj mzda bez odmien upravená o infláciu sa zvýšila, a to o 1,4 %, najviac od augusta 2016.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.