Human Rights Watch upozorňuje na dramatickú situáciu v Burkine Faso

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Abidjan 22. marca (TASR) - Ofenzívy islamistov a protiteroristické operácie vládnych síl na severe afrického štátu Burkina Faso si od začiatku roku 2019 vyžiadali životy desiatok civilistov. Nestabilná situácia v tejto časti Sahelu donútila ďalšie tisíce ľudí k úteku zo svojich domovov. Uvádza sa to v správe ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch (HRW), o ktorej v piatok informovala agentúra AFP.

HRW vo svojej 62-stranovej správe konštatuje, že vysoký počet obetí predstavuje "dramatické zhoršenie situácie v oblasti ľudských práv v severnej časti Burkiny Faso".

Predstavitelia HRW analyzovali viac ako 40 vrážd spáchaných islamistickými ozbrojencami. Ich obeťami boli najmä osoby podozrivé zo spolupráce s úradmi.

HRW však zdokumentovala aj prípady viac ako 115 mužov, ktorých vládne sily obvinili z podpory alebo ukrývania islamistov a popravili.

Agentúra AFP uvádza, že vláda Burkiny Faso prisľúbila prešetriť tieto obvinenia.

Podľa HRW dedinčania v oblasti Sahelu žijú v strachu, keďže ozbrojení islamisti aj vládne sily prejavujú "úplnú neúctu k ľudskému životu".

Miestne úrady informovali, že ozbrojené zrážky donútili vyše 100.000 ľudí na útek, pričom približne polovica z nich opustila svoje domovy od začiatku tohto roka.

Zdroje humanitárnych agentúr OSN registrujú v celej oblasti Sahelu 4,3 milióna ľudí na úteku, vrátane milión presídlencov zaregistrovaných počas roku 2018.

AFP pripomína, že islamistické skupiny napojené na organizácie Al-Káida v islamskom Maghribe (AQIM) a Islamský štát Veľkej Sahary (EIGS) od roku 2016 podnikajú v Burkine Faso útoky na základne a kasárne armády, ako aj na stanice polície a žandarmérie. Cieľmi ich útokov sú však i civilné objekty. Aj keď sa tieto násilnosti odohrávajú na celom území Burkiny Faso, ich epicentrom je práve oblasť Sahelu pri hraniciach s Mali a Nigerom.

Džihádistické skupiny ovládli medzičasom časti územia v strednom Mali, v Burkine Faso i Nigeri, zatiaľ čo Čad bojuje s islamistami na svojich hraniciach.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.