F. Komora radí, čo v prípade tvrdého brexitu s dopravou tovaru

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 23. marca (TASR) – Ak by nastal tzv. tvrdý brexit, tak je najlepšie v ten týždeň vôbec nedopravovať, týždeň predtým nenakladať smerom do Veľkej Británie. Uviedol to prezident Zväzu logistiky a zasielateľstva SR František Komora.

Ďalej by podľa neho bolo dobré vyhnúť sa tomu, že naložený tovar nemusí byť pod colnou kontrolou. "Ak počas dopravy dôjde k brexitu a vo Veľkej Británii ho budete musieť vyclievať, bolo by to veľmi zle, pretože by vám chýbali všetky predchádzajúce dokumenty," vysvetlil s tým, že po vstupe SR do Európskej únie nebolo treba pri kamiónovej doprave do Británie vybavovať colné formality. Šoféri využívali tunel medzi Francúzskom a Britániou, alebo kamióny nalodili.

Varianty, ktoré Briti predostierajú pre tzv. tvrdý brexit, sú podľa neho rozličné. "Definitívne nevieme nič, sledujeme informácie, informujeme členov a aj zákazníkov," dodal.

Pre Britániu predstavuje obchod s Európskou úniou 60 % z jeho celkového objemu. Po brexite vzrastie objem vyclievaného tovaru minimálne o 150 % a Briti musia nájsť riešenie, ako to personálne stihnúť, uzavrel prezident Zväzu logistiky a zasielateľstva SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.