Odborári už vyzbierali 290.000 podpisov na petíciu o dôchodkovom veku

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Bratislava 25. marca (TASR) - Odborári už vyzbierali 290.000 podpisov pod petíciu za zastropovanie dôchodkového veku. Pokiaľ poslanci na najbližšom zasadnutí parlamentu ústavný zákon v druhom čítaní odmietnu prijať, predložia odborári v priebehu najbližších mesiacov podpisy a vyvolajú referendum, informoval v pondelok predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna.

O zmene ústavy, ktorou by sa zastropoval maximálny vek odchodu do dôchodku, by mali poslanci hlasovať v tomto týždni. Ústavný návrh na zastropovanie dôchodkového veku na 64 rokov posunul parlament do druhého čítania ešte vlani v lete. Návrh koaličného Smeru-SD podporilo 93 poslancov zo 145 prítomných. Za návrh hlasovali aj niektorí opoziční poslanci, napríklad z hnutia Sme rodina a ĽSNS.

Podľa Machynu odborári urobili maximum pre to, aby bol zákon prijatý. Koncom januára poslali odborári všetkým poslancom list, v ktorom ich upozornili na dôležitosť tohto zákona. "Zastropovanie dôchodkového veku je dôležité nielen z ekonomickej, ale aj zo sociálnej stránky. Ak občania nedostanú to, čo potrebujú, nebudú mať politikom čo vrátiť," píše sa v liste.

Kedy by sa mohlo referendum uskutočniť, Machyna nespresnil. "Je to právomoc prezidenta. Bolo by však dobré, aby bolo spojené s nejakým iným hlasovaním," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.