V SR by mal pribudnúť nový typ záchraniek na prepravu pacientov

Ilustračná snímka. Foto: TASR Radovan Stoklasa

Bratislava 27. marca (TASR) - Na Slovensku by mal pribudnúť nový typ ambulancie zdravotnej záchrannej služby (ZZS), ktorá má slúžiť na prepravu pacientov. S jeho zavedením počíta novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú poslanci v stredu posunuli do druhého čítania.

Ministerstvo zdravotníctva návrhom reagoval na sťažnosti slovenských pacientov, ktorým sa nepáčilo používanie starých vozidiel či neetické správanie niektorých súkromných poskytovateľov taxi služieb. Nový typ ambulancie záchrannej zdravotnej služby by mal byť určený najmä na neodkladnú prepravu pacientov medzi zdravotníckymi zariadeniami.

Ambulancie by mali prioritne vykonávať neodkladnú prepravu, ale zároveň v prípade potreby by na pokyn operačného strediska tiesňového volania záchrannej zdravotnej služby boli vysielané aj na zásah. A to vtedy, ak nebude k dispozícii iná ambulancia záchrannej zdravotnej služby, alebo v prípade výskytu udalosti s hromadným postihnutím osôb.

Výberové konania a povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby by mali spadať pod Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Zriadenie takejto ambulancie by znamenalo zrušenie dopravy ako služby súvisiacej s poskytovaním zdravotnej starostlivosti.

Novela má sprísniť aj podmienky na vydanie povolenia pre Vrtuľníkovú záchrannú zdravotnú službu. Upraviť by mala aj vykonávanie medicínskych letov letúnom, ktoré sú nevyhnutné v prípade neodkladnej prepravy pacienta na transplantáciu, ako aj celého transplantačného tímu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.