Trh s tabakovými výrobkami bude pod väčším dohľadom

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 27. marca (TASR) - Trh s tabakovými výrobkami bude od 20. apríla 2019 pod väčším drobnohľadom. Vyplýva to z novely zákona o výrobe, označovaní a predaji tabakových výrobkov, ktorú v stredu 97 hlasmi schválili poslanci Národnej rady SR.

Novela, ktorú predložila ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD), upravuje podmienky označovania každého spotrebiteľského balenia tabakového výrobku na účely tzv. "vysledovateľnosti" jedinečným identifikátorom, ktorý zaznamenáva pohyb spotrebiteľského balenia tabakových výrobkov od výrobcu cez všetkých odberateľov tabakového výrobku po prvú maloobchodnú predajňu.

Právna norma zároveň upravuje podmienky, kto vydáva jedinečný identifikátor tabakového výrobku a jeho obsah. Stanovuje povinnosti pre výrobcu, dovozcu a distribútora pri zaznamenávaní všetkých pohybov spotrebiteľských balení. Upravujú sa aj podmienky uchovávania záznamov o pohyboch tabakových výrobkov a podmienky, ktoré sa vzťahujú na výrobcov s cieľom poskytnutia zariadenia, ktoré bude slúžiť na zaznamenávanie kúpy, predaja, uskladnenia a prepravy tabakových výrobkov alebo iného nakladania s nimi. Každé spotrebiteľské balenie tabakového výrobku má mať bezpečnostný prvok.

Rezort priznáva, že novelou zákona budú dotknuté všetky podnikateľské subjekty, ktoré sú súčasťou obchodného reťazca s tabakovými výrobkami, od 20. mája 2019 obchodujúce s cigaretami a tabakom na vlastnoručné zhotovenie cigariet a od 20. mája 2024 aj so všetkými ostatnými tabakovými výrobkami. Vplyvom účinnosti novely bude dotknutých 104 podnikateľských subjektov, ktoré majú daňovú povinnosť v nadväznosti na zákon o spotrebnej dani z tabakových výrobkov.

Ďalší dosah sa očakáva približne na 22.000 subjektoch, ktoré budú prichádzať do kontaktu so systémom vysledovateľnosti. "Ide napríklad o predajcov tabakových výrobkov na úrovni maloobchodných prevádzok, distribútorov alebo prepravcov, prevádzkovateľov skladovacích priestorov, ktorých presné číslo však nevieme dnes presne stanoviť," dodáva ministerstvo.

Na spotrebiteľské balenia tabakových výrobkov, ktoré sú predávané v tranzitnom priestore medzinárodných letísk a na palubách lietadiel výlučne fyzickým osobám, ktoré bezprostredne opustia územie Únie alebo opustia územie Únie s medzipristátím v inom členskom štáte, ak je pri medzipristátí zamedzené opustenie tranzitného priestoru, a sú dodávané na paluby lietadiel určené výlučne na spotrebu cestujúcimi počas letu, sa nevzťahuje povinnosť označiť tieto balenia kontrolnou známkou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.