Slovenky budú naďalej potrebovať na priezvisko bez ová povolenie

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP Photo

Bratislava 28. marca (TASR) - Ženy slovenskej národnosti budú aj naďalej potrebovať povolenie, ak si pri zmene priezviska nebudú chcieť písať koncovku "ová". Plénum NR SR totiž vo štvrtok nepodporilo návrh novely zákona o mene a priezvisku od SaS, ktorá mala umožniť ženám slovenskej národnosti zmeniť si svoje priezvisko na formu bez koncovky slovenského prechyľovania aj bez toho, aby to podliehalo povoľovaniu.

Táto možnosť existuje aj v súčasnosti, ale týka sa iba osôb inej ako slovenskej národnosti. Slovenky si takto môžu zmeniť priezvisko iba na základe povolenia. SaS to označila za diskriminačné a za neprimeraný zásah do osobnej identity osôb slovenskej národnosti.

"V praxi dochádza k obchádzaniu zákona spôsobom, že aj žena slovenskej národnosti, ktorá si chce takto zmeniť priezvisko, v žiadosti uvedie, že má inú ako slovenskú národnosť. Národnosť nie je možné žiadnym spôsobom objektívne overiť a je potrebné rešpektovať subjektívne vyhlásenie každého jednotlivca," uviedli liberáli. Obmedzenie možnosti zápisu ženského priezviska bez koncovky slovenského prechyľovania je teda podľa nich možné veľmi jednoducho obísť.

SaS neuspela ani s návrhom novely zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve. Účelom právnej normy bolo vrátiť sa v plnom rozsahu do stavu pred rokom 2013, keď bolo regionálne školstvo financované výlučne z kapitoly ministerstva školstva. "Dôjde tak zjednoteniu zdroja finančných prostriedkov, čo by v konečnom dôsledku malo prispieť k transparentnosti, prehľadnosti a efektívnosti financovania školstva," uviedli autori. Novela mala zároveň obnoviť existenciu krajských školských úradov ako rozpočtových organizácií ministerstva školstva a vrátiť im kompetencie na úseku školstva.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.