Zákon o štátnom občianstve sa meniť nebude

Cestovný pas, ilustračná fotografia Foto: TASR

Bratislava 28. marca (TASR) - Zákon o štátnom občianstve sa meniť nebude, plénum odmietlo návrh z dielne poslancov klubu SaS a nezaradených. Občania tak naďalej budú prichádzať o slovenský pas pre prijatie cudzieho štátneho občianstva.

Opozícia chcela zmeniť zákon tak, aby platil stav z roku 2010 pred prijatím súčasnej právnej normy. Navrhovali, aby jedinou formou straty slovenského štátneho občianstva bolo prepustenie zo štátneho zväzku na vlastnú žiadosť.

Poslanci tiež chceli, aby všetci, ktorí prišli o slovenský pas pre prijatie cudzieho občianstva, mohli opätovne nadobudnúť štátne občianstvo SR bez splnenia podmienok, ktoré sa inak na nadobudnutie občianstva vyžadujú.

Novelou zákona o občianstve chceli poslanci pomôcť aj slovenským občanom pred očakávaným brexitom. Argumentovali potrebou Slovákov získavať cudzie štátne občianstva bez straty slovenského štátneho občianstva.

O slovenský pas občania prichádzajú na základe zákona o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD). Niekdajší kabinet reagoval právnou normou v roku 2010 na maďarský zákon uľahčujúci udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom. Na základe súčasného zákona prichádzajú o slovenský pas tí, ktorí prijali občianstvo iného štátu. Dosiaľ je to viac ako 2700 ľudí.

Od prijatia zákona sa objavili viaceré pokusy o zmiernenie tejto právnej normy, avšak ani jeden z nich nebol úspešný. Súčasnou právnou normou sa zaoberal aj Ústavný súd SR, ktorý nedokázal povedať, či je alebo nie je protiústavná. Ministerstvo vnútra avizovalo zmenu zákona, ale nepredložilo ju. Umožňuje však výnimku na opätovné získanie občianstva. Doteraz takto dostalo občianstvo späť okolo 700 ľudí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.