Rast úverovania firmám v eurozóne sa zrýchlil

Na archívnej snímke Európska centrálna banka. Foto: TASR/AP

Frankfurt nad Mohanom 28. marca (TASR) - Rast úverovania firmám v eurozóne sa vo februári zrýchlil. To utlmilo obavy, že banky z dôvodu rastúcich obáv zo spomaľovania ekonomiky obmedzujú tok úverov firmám.

Úverovanie firmám vo februári medziročne vzrástlo o 3,7 % po zvýšení o 3,4 % v januári, uviedla Európska centrálna banka (ECB).

Tempo expanzie úverovania domácnostiam sa vo februári zrýchlilo na 3,3 % z 3,2 % na začiatku roka. To signalizuje, že spomalenie ešte nemalo negatívny vplyv na dôveru spotrebiteľov.

Tempo medziročnej expanzie širokého menového agregátu M3 vo februári vyskočilo na 4,3 % z 3,8 % v januári. Ekonómovia počítali s nárastom len o 3,9 %. Priemerné tempo jeho zvyšovania dosiahlo za 3 mesiace od decembra do februára 4,1 %.

ECB z dôvodu spomaľovania dopytu po exporte signalizovala, že svoje plány týkajúce sa normalizácie menovej politiky odkladá. Namiesto toho ohlásila nové stimuly pre stále slabú ekonomiku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.