Zrovnoprávnenie nároku príslušníka silových zložiek počas OČR neprešlo

Hasič, ilustračná fotografia. Foto: TASR/AP

Bratislava 28. marca (TASR) - Súčasné podmienky dané policajtom, hasičom, príslušníkom SIS či vojakom, ktoré majú počas ošetrovania člena rodiny (OČR), sa s bežnými zamestnancami zosúlaďovať nebudú. Poslanci NR SR totiž vo štvrtok nepodporili návrh novely zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, SIS, Zboru väzenskej a justičnej stráže a Železničnej polície z dielne OĽaNO.

Kým zamestnanci majú nárok na ospravedlnenie neprítomnosti v práci napríklad pri ošetrovaní svojich rodičov, u policajtov a príslušníkov iných ozbrojených zborov a zložiek to tak nie je. Tí nemajú nárok napríklad na platené služobné voľno ani pri ošetrovaní detí starších ako desať rokov, ak s nimi nežijú v spoločnej domácnosti.

Predstavitelia OĽaNO preto v novele okrem iného navrhovali vypustiť podmienku, aby poskytovanie služobného voľna s nárokom na služobný plat pri ošetrovaní iného člena rodiny bolo podmienené spoločnou domácnosťou chorého a policajta, profesionálneho vojaka či príslušníka finančnej správy. Novela tiež mala určiť, aby príslušníkovi týchto zložiek bolo poskytnuté služobné voľno s nárokom na služobný plat aj pri ošetrovaní dieťaťa staršieho ako desať rokov, a to i v prípade, že nežijú v spoločnej domácnosti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.