V komunálnych voľbách uspela opozícia v Istanbule aj Ankare

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Istanbul 1. apríla (TASR) - Turecký opozičný kandidát na post starostu Istanbulu Ekrem Imamoglu zaznamenal v nedeľňajších komunálnych voľbách víťazstvo po tom, ako výsledky hlasovania pôvodne ukázali jeho zhodný zisk hlasov s kandidátom vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) Binalim Yildirimom.

"Rád by som obyvateľom Istanbulu a celého Turecka oznámil, že sme v Istanbule zvíťazili," vyhlásil v noci na pondelok Imamoglu, ktorého cituje tlačová agentúra AFP. Jeho rival predtým tiež ohlásil svoje víťazstvo.

AKP prišla v komunálnych voľbách o moc aj v hlavnom meste Ankara. Predseda strany, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, vyhlásil, že AKP "napraví tieto nedostatky".

"Ak existujú nejaké slabiny, je našou povinnosťou napraviť ich. Od zajtrajšieho rána začneme identifikovať svoje nedostatky a napravíme ich," povedal Erdogan. Napriek zmene na poste starostu si AKP zachová moc v mestských radách jednotlivých štvrtí Istanbulu.

Erdogan a AKP zvíťazili v každých voľbách od roku 2002, keď sa strana dostala k moci. Podľa analytikov výsledok nedeľňajšieho hlasovania súvisí s ekonomickou stagnáciou Turecka.

Nedeľňajšie komunálne voľby v Turecku boli považované za test pre Erdogana a jeho islamsko-konzervatívnu vládu. Viac ako 57 miliónov voličov si vyberalo predstaviteľov miestnych samospráv vrátane starostov v 81 tureckých provinciách.

Ide o prvé komunálne voľby, odkedy obyvatelia krajiny v referende v roku 2017 potvrdili ústavnú reformu, ktorá zaviedla prezidentský systém vlády a udelila prezidentovi väčšie právomoci.

Turecká sekulárna opozícia zaznamenala úspech aj v ďalších mestách

Kandidát tureckej opozície na post primátora mesta Istanbul Ekrem Imamoglu stále vedie pri sčítavaní hlasov odovzdaných v komunálnych voľbách. Od súpera Binaliho Yildirima, ktorý kandidoval za vládnu stranu, ho delí takmer 28.000 hlasov.

Informovala o tom agentúra AFP, ktorá sa odvolala na predsedu ústrednej volebnej komisie (YSK) Sadiho Güvena.

Podľa neho Imamoglu, kandidát opozičnej sekulárnej Republikánskej ľudovej strany (CHP), získal v Istanbule 4.159.650 hlasov, zatiaľ čo Yildirima, kandidáta vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) volilo 4.131.761 voličov. Sčítanie hlasov sa ešte neskončilo, podotkol Güven.

Obaja títo kandidáti sa pritom už v noci na pondelok vyhlásili za víťazov hlasovania v Istanbule, najväčšom meste a centre obchodu v krajine.

Celkové víťazstvo v komunálnych voľbách už vyhlásil aj turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Agentúry však upozorňujú, že úspech opozičných kandidátov v kľúčových mestách zasadil dominancii Erdogana a jeho AKP výraznú ranu.

Podľa zatiaľ neoficiálnych výsledkov vládnuca strana prišla o hlavné mesto Ankara a opozícia smeruje k víťazstvu aj v Istanbule.

Sekulárna opozícia zaznamenala úspech aj v provinciách na pobreží Stredozemného mora, pričom získala mesto Adana a známe letovisko Antalya, ktoré boli doteraz tiež baštou vládnej strany.

Udržala si kontrolu nad prístavom Izmir, ktoré leží na brehu Egejského mora a je tretím najväčším mesto v Turecku.

Agentúra AP poznamenala, že ak opozícia zvíťazí aj v meste Istanbul, ovládne všetky tri najľudnatejšie mestá Turecka.

Politické strany budú mať po vyhlásení výsledkov tri dni na to, aby podali svoje námietky.

Misia RE vyzýva vládu, aby rešpektovala výsledky komunálnych volieb

Pozorovateľská misia Rady Európy (RE) v pondelok vyzvala tureckú vládu, aby rešpektovala výsledky nedeľňajších komunálnych volieb v krajine. Informovala o tom agentúra AP.

Andrew Dawson, ktorý viedol pozorovateľskú misiu RE na týchto voľbách, v pondelok vyhlásil, že pozorovatelia "nie sú úplne presvedčení, že Turecko má v súčasnosti slobodné a spravodlivé volebné prostredie, ktoré je nevyhnutné pre skutočne demokratické voľby v súlade s európskymi hodnotami a zásadami."

Pochválil však tureckých voličov za vysokú - 84-percentnú - účasť a označil to za "znak zdravého záujmu o demokraciu a uvedomelosti".

Osobitne sa Dawson vyjadril ku komunálnym voľbám v prevažne Kurdmi obývaných oblastiach, kde prokurdská Ľudovodemokratická strana (HDP) získala posty primátorov v siedmich mestách, ale stratila niektoré zo svojich bášt - vrátane mesta Širnak -, kde víťazstvo pripadlo vládnej AKP.

Erdogan v noci na pondelok v súvislosti s úspechom AKP na juhovýchode a východe Turecka vyhlásil, že voliči tam hlasovali za "bezpečnosť" a proti politike nanucovanej Stranou kurdských pracujúcich (PKK), ktorá je v krajine zakázaná.

Vláda v Ankare od roku 2016 nahradila 95 zvolených starostov, primátorov či vedúcich okresných úradov lojálnymi úradníkmi, čo sa považuje za tvrdý zásah proti HDP, a to za jej údajné väzby na kurdských militantov.

HDP v reakcii na to sľúbila, že dané posty získa späť. Vo voľbách napriek obmedzenému prístupu do médií i porážke vo viacerých mestách HDP znovu získala funkciu primátora v meste Diyarbakir.

AP pripomenula, že turecké úrady predtým pohrozili, že neuznajú výsledky volieb, ak vyhrajú kandidáti HDP s "teroristickými" väzbami.

Rada Európy vo svojom vyhlásení uznala obavy Turecka v oblasti bezpečnosti, ale uviedla, že definícia terorizmu v podaní Turecka nie je v súlade s európskymi normami.

Dawson preto vyzval tureckú vládu, aby rešpektovala výsledky volieb. Zdôraznil, že RE neakceptuje "tvrdenia, ktoré predpokladajú, že každý starosta za HDP je alebo by mohol byť teroristom alebo má napojenie na teroristov".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.