Podnikateľ Marian K. zostáva naďalej v kolúznej väzbe v Leopoldove

Na archívnej snímke obvinený Marian K. (vpravo). Foto: TASR Dušan Hein

Bratislava 1. apríla (TASR) - Podnikateľ Marian K., ktorý je obvinený v takzvanej kauze televíznych zmeniek, rovnako obvinený aj v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a najnovšie aj z nedovoleného ozbrojovania, zostáva naďalej v sprísnenej kolúznej väzbe v Leopoldove.

Rozhodol o tom v pondelok senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku po približne dvoch hodinách. Marian K. sa zasadnutia nezúčastnil a dal písomný súhlas na zastupovanie svojmu obhajcovi Marekovi Parovi, ktorý o tom informoval TASR. Rozhodnutie ŠTS nie je právoplatné, sťažnosť podal ako dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta, tak aj obhajca Para.

"Senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku rozhodol o ďalšom trvaní väzby u obvineného Mgr. M. K. po podaní obžaloby (v takzvanej kauze televíznych zmeniek, kde je obvinený aj exriaditeľ televízie Markíza Pavol R., poznámka TASR). Senát nevyhovel podnetu prokurátora ÚŠP a nerozšíril obvinenému väzbu o takzvanú útekovú väzbu. Prokurátor aj obhajcovia podali proti rozhodnutiu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR," povedala pre TASR hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

"Súd rozhodol o ponechaní môjho klienta vo väzbe z tých istých dôvodov ako doposiaľ. Obhajoba namieta najmä porušenie práva na obhajobu, keďže v rozpore so základnými zásadami a spravodlivosťou sa nesmie v priestoroch Ústavu na výkon väzby (ÚVV) a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody (ÚVTOS) radiť v inej miestnosti ako číslo 4, pričom vzniká dôvodné podozrenie z monitorovania obhajcov s ich klientom," zdôraznil v pondelok pre TASR obhajca Para.

Marian K. bol postupne vo väzbe v Bratislave, Leopoldove, Banskej Bystrici a napokon zase v Leopoldove. Neúspešne sa snažil od leta minulého roka dva razy dostať z väzby na slobodu, čo mu zamietol ako prvostupňový súd, tak aj odvolací Najvyšší súd (NS) SR.

"Prokurátor ÚŠP podal na Špecializovaný trestný súd v Pezinku obžalobu v trestnej veci Mgr. M. K. a spol. Dve osoby sú obvinené z obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti. Obžaloba bola pridelená senátu 1T, ktorý po jej preštudovaní rozhodne o ďalšom postupe," uviedla 22. marca pre TASR Kudjáková. Znamená to, že o osude dvojice bude rozhodovať senát v Pezinku a nie pracovisko ŠTS v Banskej Bystrici.

"Po podaní obžaloby príslušný senát 1T ŠTS v Pezinku ako prvé bude musieť posúdiť námietky obhajoby proti podanej obžalobe a námietky pre porušenie práv na obhajobu v prípravnom konaní," zareagoval vtedy pre TASR obhajca Para. Para prevzal prelomové znalecké posudky k datovaniu atramentu, ktoré podľa jeho slov vyvracajú verziu obžaloby.

"Orgány činné v trestnom konaní na tieto posudky, napriek môjmu vyrozumeniu nečakali a podali obžalobu v prípade takzvaných televíznych zmeniek spoločnosti Markíza. Ďalšie posudky renomovaných znalcov budem predkladať už súdu," zdôraznil obhajca Para.

Vyšetrovateľ finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) podal návrh na obžalobu Mariana K. a Pavla R. v prípade tzv. televíznych zmeniek. Formou spolupáchateľstva sa mali dopustiť trestného činu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí, cenných papierov a trestného činu marenia spravodlivosti so škodou 69 miliónov eur. Polícia o tom informovala 15. marca na sociálnej sieti.

Trestné oznámenie na Pavla R. a Mariana K. podala TV Markíza za údajné falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti. Pravosť zmeniek súkromná televízia spochybňuje od začiatku sporu. Argumentuje, že sporné zmenky neboli nikdy zaznamenané v jej účtovníctve ani v účtovníctve spoločností, ktoré údajne zmenky vlastnili predtým, ako malo dôjsť k uplatneniu podvodných nárokov.

Pavol R. je okrem tohto prípadu v súčasnosti obvinený aj s ďalšími troma osobami zo slovenského podsvetia (banskobystrickým bosom Mikulášom Černákom, bosom skupiny sýkorovcov Robertom Lališom, alias Kýblom a bosom Milošom Kaštanom - poznámka TASR) z pokusu o vraždu svojej bývalej spoločníčky Silvie Volzovej.

Podnikateľa Mariana K. nedávno obvinili aj z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zomrela aj jeho snúbenica. Jeho likvidáciu si mal objednať pre jeho novinársku prácu. Voči obvineniu podal na ÚŠP sťažnosť, čo následne TASR potvrdil obhajca Para.

Podnikateľa Mariana K. a ďalšieho z obvinených v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka Tomáša Sz. koncom minulého týždňa obvinili ešte aj z prečinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. Informovala o tom Polícia SR 27. marca na sociálnej sieti. V prípade dokázania viny im podľa polície hrozí za prečin trest odňatia slobody vo výške jedného až piatich rokov.

U oboch osôb zadržali policajti počas razií náboje. "Marian K. si zaobstaral 60 kusov nábojov (český výrobca), ktoré nelegálne zadržiaval v rodinnom dome v Bratislave, a to až do vykonania rozsiahlej policajnej akcie v októbri 2018. Tomáš Sz. prechovával doma 14 nábojov od českého, československého a maďarského výrobcu, ktoré policajti našli počas veľkej akcie v Kolárove v septembri 2018," informovali policajti.

Pavol R. nie je na rozdiel od Mariana K. stíhaný väzobne. Rozhodol o tom už dva razy Krajský súd v Bratislave. Je monitorovaný elektronickým náramkom a pravidelne sa dostavuje, ako potvrdili viac razy pre TASR justičné zdroje, do Justičného paláca k probačnému úradníkovi v dohodnutých termínoch.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.