Pracovníci Trumpovej administratívy údajne neprešli previerkami

Americký prezident Donald Trump. Foto: TASR/AP

Washington 2. apríla (TASR) - Americkí demokrati vyšetrujú pochybnosti o bezpečnostných previerkach desiatok zamestnancov administratívy republikánskeho prezidenta Donalda Trumpa. Informovala o tom v utorok agentúra AP.

S obvineniami prišla dlhoročná zamestnankyňa vlády Tricia Newboldová, ktorá dohliadala na previerky niektorých popredných poradcov Bieleho domu. Tá zostavila zoznam minimálne 25 osôb, ktoré vlani neprešli bezpečnostnými previerkami.

Pôvodné rozhodnutia však neskôr zmenili vysoko postavení činitelia Trumpovej administratívy. Títo pracovníci napokon bezpečnostné previerky údajne dostali napriek tomu, že u nich existovali okolnosti, ktoré ich z výkonu ich funkcií diskvalifikovali.

"Podľa pani Newboldovej u týchto jednotlivcov existovala široká škála vážnych problémov, ktoré ich diskvalifikovali vrátane zahraničného vplyvu, konfliktu záujmov, neusporiadaného súkromného života, finančných problémov, užívania drog a trestnej činnosti," uvádza sa dokumentoch, ktoré v pondelok zverejnil demokratický kongresman Elijah Cummings, predseda kongresového výboru pre dohľad a reformu.

V dokumentoch sa neuvádzajú mená zamestnancov administratívy, ktorých sa uvedené pochybnosti týkajú. Podčiarkujú však, že sú medzi nimi aj dvaja nemenovaní poprední činitelia, ktorí stále pôsobia v Bielom dome.

Zverejnenie obvinení však vyvolalo ďalší spor medzi Trumpovou vládou a Snemovňou reprezentantov, kde majú väčšinu opoziční demokrati. Republikánski kongresmani označili Newboldovej tvrdenia za prehnané a selektívne. Záujem demokratov o celú kauzu vnímajú ako politicky motivovaný útok.

Previerkami podľa republikánov z vážnych dôvodov neprešli len štyria alebo piati pracovníci, čo je — ako zdôrazňujú — len zlomok z približne 5000 zamestnancov úradu prezidenta USA.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.