O zrýchlenom režime na zrušenie odvodu budú poslanci rokovať popoludní

Na snímke rokovacia sála počas 43. schôdze NR SR 3. 3príla 2019 v Bratislave. Foto: TASR Jakub Kotian

Bratislava 3. apríla (TASR) – Poslanci budú rokovať o návrhu na skrátené legislatívne konanie na zrušenie osobitného odvodu pre obchodné reťazce v stredu o 14.00 h. Plénum schválilo zaradenie tohto bodu do programu Národnej rady (NR) SR po schválení návrhu na zrýchlený režim vládnym kabinetom.

Návrh na skrátené legislatívne konanie predložilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v nadväznosti na predbežné opatrenie Európskej komisie (EK) o pozastavení účinnosti zákona o osobitnom odvode obchodných reťazcov. Dôvodom návrhu na skrátené legislatívne konanie je podľa MPRV ohrozenie potravinovej bezpečnosti Slovenskej republiky. 

Predseda Národnej rady (NR) SR a SNS Andrej Danko v utorok (2. 4.) avizoval, že pripraví návrh zákona na zrušenie osobitného odvodu pre obchodné reťazce. Zároveň vyzval občanov, aby sledovali, či ceny v obchodných reťazcoch klesajú.

Podľa jeho slov Bruselu prekáža v zákone to, že sa rovnako nezdaňuje aj slovenský obchodný reťazec. Zmeniť by sa to podľa neho dalo jednou vetou, novelu zákona však nespraví. "Neurobím to aj preto, že si ctím slovenských predajcov a že práve ich chcem chrániť," dodal.

Šéf SNS si zároveň myslí, že štát musí prísnejšie kontrolovať tieto reťazce. "Som presvedčený, že štát musí oveľa prísnejšie kontrolovať ich položky v účtovníctve," zdôraznil. Ako dodal, zo znižovania dane z pridanej hodnoty (DPH) na potraviny neustúpi a bude v tomto smere vyvíjať tlak.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.