Vláda schválila zmenu štatútu Medzinárodnej investičnej banky

Vláda SR, archívne foto. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Bratislava 3. apríla (TASR) - Slovenská vláda v stredu schválila zmenu štatútu Medzinárodnej investičnej banky (MIB). Reagovala tak na zmenu sídla banky z Moskvy do Budapešti, ktorú schválila Rada guvernérov MIB na decembrovom zasadnutí v kubánskom Varadere. Slovensko je akcionárom MIB a pozmenený štatút je súčasťou jej zakladacích dokumentov.

Slovensko sa podieľa na riadení a kontrole banky cez svojich zástupcov v Rade guvernérov MIB a v Rade riaditeľov MIB. V predstavenstve má aktuálne svojho zástupcu na pozícii prvého viceprezidenta MIB a na základe dohodnutého rotačného mechanizmu v Revíznej komisii MIB.

Ruská federácia podľa schváleného materiálu presun sídla banky do Budapešti podporila. Hlavné mesto Maďarska označila za rýchlo sa rozvíjajúce finančné centrum Európy, ktoré umožní banke dosiahnuť ambiciózne ciele vytýčené svojimi akcionármi vrátane dvojnásobného rastu aktív a úverových operácií, diverzifikácie činností a využívaných finančných nástrojov.

MIB svoju činnosť vykonáva na základe Dohody o založení Medzinárodnej investičnej banky a Štatútu Medzinárodnej investičnej banky, ktoré sú medzinárodnými zmluvami zaregistrovanými na sekretariáte Organizácie Spojených národov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.