Jednotky maršala Haftara boli vytlačené z kľúčového stanovišťa

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Tripolis 5. apríla (TASR) - Jednotky verné poľnému maršalovi Chalífovi Haftarovi museli v piatok ustúpiť z kľúčového bezpečnostného stanovišťa ležiaceho približne 30 kilometrov od hlavného mesta Tripolis, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na bezpečnostné zdroje. Haftarove jednotky postupovali na metropolu Tripolis.

Príslušníci milícií z pobrežného mesta Záwíja ležiaceho západne od Tripolisu stanovište opäť dobyli po "krátkej prestrelke", informoval zdroj pod podmienkou zachovania anonymity.

Haftar, veliteľ tzv. Líbyjskej národnej armády (LNA), vydal vo štvrtok rozkaz na postup na Tripolis, kde sídli medzinárodne uznaná vláda severoafrickej krajiny. Haftar vyzval príslušníkov ozbrojených síl protivníka, aby sa vzdali a nekládli mu odpor. Nariadil pritom nestrieľať do civilistov.

Podľa generála Abd as-Saláma Hásího, operačného veliteľa LNA, Haftarove sily prevzali kontrolu nad bezpečnostným stanovišťom vo štvrtok večer.

Premiér líbyjskej vlády národnej jednoty sídliacej v Tripolise Fájiz Sarrádž Haftarovu ofenzívu odsúdil a nariadil provládnym jednotkám, aby podnikli protiopatrenia. Zoskupenie milícií operujúcich v hlavnom meste následne oznámilo, že spustilo operáciu zameranú na zastavenie postupu LNA.

Bezpečnostná rada OSN má v piatok na mimoriadnom zasadnutí za zatvorenými dverami posúdiť situáciu v Líbyi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.