Na chov norika muránskeho a zubra hrivnatého dala vláda 607 tisíc eur

Plemeno koňa muránsky norik. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Bratislava 17. apríla (TASR) - Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR predložilo na stredajšie rokovanie vlády návrh na vydanie súhlasu na zmenu účelu použitia kapitálových výdavkov pridelených v roku 2017 kapitole MPRV SR.

Finančné prostriedky vo výške 1 milión eur boli určené na investičnú akciu "Drevodomy", na podporu odbytu niektorých sortimentov surového dreva na domácom trhu v zmysle vyhlášky o poskytovaní podpory na rozvoj lesného hospodárstva a zhodnotenie surového dreva.

"Vzhľadom k tomu, že ministerstvo nevedelo prostredníctvom návrhu vyhlášky zapracovať zásadnú pripomienku Ministerstva financií SR a Úradu vlády SR, ktorá sa týkala preukázania pôvodu dreva, nebolo možné ďalej dopracovať návrh vyhlášky a opätovne predložiť do legislatívneho procesu," spresnilo agroministerstvo.

MPRV informovalo, že na základe aktuálnej analýzy potrieb kapitálových výdavkov v rezorte a vzhľadom k tomu, že nie je platná legislatíva na čerpanie prostriedkov určených na podporu odbytu niektorých sortimentov surového dreva na domácom trhu, nedočerpané kapitálové výdavky budú použité na zabezpečenie potrieb nielen kapitálových výdavkov, ale aj bežných výdavkov v kapitole ministerstva.

"Cieľom zmeny účelu použitia kapitálových výdavkov na bežné výdavky v objeme 607.000 eur je zabezpečenie podpory na udržania prírodného a kultúrneho bohatstva, najmä v súvislosti s chovom norika muránskeho typu, zubra hrivnatého, ako i podpory trvalo udržateľného hospodárenia v lese vo verejnom záujme a rozvoja hospodárskej úpravy lesa na zabezpečenie komplexného zisťovanie stavu lesa a tvorbu štátneho tematického mapového diela," spresnilo MPRV.

Cieľom zmeny účelu použitia kapitálových výdavkov na základe aktuálnej analýzy potrieb kapitálových výdavkov ministerstva je nedočerpané kapitálové výdavky v objeme 393.000 eur použiť pre Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky v Bratislave (ÚKSÚP) na zavedenie mikrobiologického laboratória v Rovinke v súvislosti s platnosťou zákona o hnojivách.

Chov norika muránskeho typu bol v roku 1995 uznaný za šľachtiteľský chov a v roku 1997 bol vyhlásený za chránený chov. Cieľom chovateľského programu je zabezpečenie a sústavné skvalitňovanie genetickej úrovne populácie norika muránskeho typu. Zámerom chovu je trvalá produkcia kvalitných, ľahko ovládateľných koní, použiteľných v lesnej prevádzke, poľnohospodárstve a agro a lesoturistike. Chov koní sa realizuje v rámci štátneho podniku Lesy SR na stredisku chovu koní Dobšiná. Už v minulosti boli vykonané racionalizačné opatrenia chovu koní a počet chovaných koní bol znížený z počtu 350 na 174 kusov a je na šľachtiteľskom minime.

Na medzinárodnom kongrese o ochrane prírody v Paríži v roku 1923 bol dohodnutý všeobecný plán na ochranu zubra hrivnatého. Následne vznikla Európska spoločnosť pre záchranu zubra hrivnatého. V tom čase žilo na celom svete posledných 56 zubrov. V roku 1958 sa prijalo definitívne rozhodnutie začať so stavbou zvernice v súčasnej lokalite zubrej zvernice v pôsobnosti štátneho podniku Lesy SR v Topoľčiankach. Po prekročení kritického počtu jedincov populácie zubra hrivnatého bola zvernica v roku 1995 preklasifikovaná na chránený areál s názvom 'Topoľčianska zubria zvernica' a zároveň bola sprístupnená verejnosti.

Na základe zmeny účelu použitia kapitálových výdavkov ÚKSÚP finančné prostriedky v objeme 393.000 eur použije nielen na rekonštrukciu priestorov laboratórií, ale aj na nákup vybavenia laboratórií.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.