Alkohol za volant nepatrí, hliadky skontrolujú vodičov aj cez sviatky

Ilustračné foto. Foto: TASR/František Iván

Bratislava 18. apríla (TASR) - Alkohol za volant nepatrí. Problémom býva aj zostatkový alkohol, ktorého prítomnosť sa často podceňuje. Vo štvrtok to zdôraznila polícia v súvislosti s preventívnymi akciami plánovanými počas veľkonočných sviatkov. Akciu Deň zodpovednosti organizuje Slovenské združenie výrobcov piva a sladu (SZVPS) v spolupráci s políciou a Oddelením bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Ministerstva dopravy a výstavby SR.

"Veľkonočné sviatky patria k najrizikovejším dňom v roku, lebo sa cestuje na výlety s priateľmi a za rodinou, a veľkonočné návštevy sú spojené so zvýšenou konzumáciou alkoholu," skonštatoval vedúci oddelenia BECEP Roman Török s tým, že problémom býva aj zostatkový alkohol. Ako ozrejmil, na odbúranie alkoholu z troch veľkých pív potrebuje priemerný muž spravidla osem hodín. Žena potrebuje približne deväť hodín na odbúranie alkoholu z dvoch veľkých pív.

Podľa údajov BECEP-u sa nárast pravdepodobnosti dopravnej nehody zvyšuje s koncentráciou alkoholu v krvi. Török vysvetlil, že pri 0,5 promile je u vodiča pravdepodobnosť dopravnej nehody o 100 percent vyššia ako u vodiča, ktorý nepil. Pri 0,8 promile je pravdepodobnosť vyššia až o 400 percent.

Riaditeľka SZVPS Jana Shepperd vodičom odporučila, aby na návštevy, na ktorých sa nevyhnú konzumácii alkoholu, využili napríklad MHD a auto nechali doma. "Ak sa predsa rozhodnete ísť na šibačku autom, choďte viacerí a dohodnite sa, kto bude šoférovať," doplnila. Apelovala tiež na dievčatá a mamy ako hostiteľky, aby motorizovaným šibačom ponúkali len nealkoholické nápoje.

„Aj keď v minulom roku počet dopravných nehôd spôsobených vodičmi poklesol o jedno percento, počet nehôd pod vplyvom alkoholu narastal posledné štyri roky v priemere o štyri percentá ročne," skonštatoval riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru Ľuboš Rumanovský.

Zdôraznil, že prevencia má význam. Dôkazom je podľa jeho slov minulý rok, kedy sa polícia intenzívnejšie zamerala na rizikové obdobie Veľkej noci. "Vďaka policajným hliadkam na cestách počas týchto štyroch dní medziročne poklesol počet dopravných nehôd zavinených pod vplyvom alkoholu viac ako o štvrtinu," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.