Zväz obchodu: Situáciu slovenských pekárov poznáme a rozumieme jej

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Bratislava 18. apríla (TASR) - Zväz obchodu (ZO) SR situáciu slovenských pekárov pozná a rozumie jej. Uviedol to pre TASR Martin Katriak, prezident ZO SR v reakcii na stredajšie (17.4.) vyjadrenia Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) o tom, že pekári čelia neprimeranému cenovému tlaku aj po zrušení osobitného odvodu.

"Situáciu pekárov poznáme a rozumieme jej. Vo štvrtok 11. apríla sa uskutočnilo rokovanie medzi Radou pekárov SR a Zväzom obchodu SR. Bolo dohodnuté, že vo veľmi krátkom čase budú osobitné rokovania medzi jednotlivými slovenskými obchodníkmi na strane jednej a Radou pekárov SR na strane druhej a výsledky týchto rokovaní budú podkladom pre rokovania s výrobcami (pekármi)," spresnil Katriak.

SZPCC informoval, že aj napriek skutočnosti, že Národná rada SR prijala zákon o zrušení osobitného odvodu, ktorý mal pôvodne zaťažiť predovšetkým veľké obchodné reťazce, slovenskí pekári sa pri vyjednávaní o odbytových cenách nestretávajú s pochopením. Kým postupne dochádza k dohodám u slovenských maloobchodných sietí, zahraničné obchodné reťazce podľa informácií SZPCC odmietajú reflektovať na objektívne zvyšujúce sa náklady slovenských výrobcov.

Podľa predsedníčky zväzu pekárov Tatiany Lopúchovej zahraničné reťazce na začiatku roka odmietali upraviť ceny z dôvodu ich zaťaženia osobitným odvodom a k dohodám prišlo až po dlhých rokovaniach, podmienených aj zrušením osobitného odvodu. V súčasnosti podľa pekárov zahraničné reťazce argumenty nemajú a aj napriek tomu čelia pekári z ich strany enormnému cenovému tlaku.

"Niektoré reťazce napriek zrušeniu osobitného odvodu dokonca požadujú od pekárov zníženie dohodnutých cien, respektíve požadujú, aby boli dohodnuté ceny nemenné počas celého roka, čo je v priamom rozpore so zákonom. Výrobcovia však inú možnosť, ako je navýšenie odbytových cien, nemajú a odmietajú dodávať za ceny, ktoré nedosahujú ekonomicky oprávnené náklady na výrobu," uviedla Lopúchová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.