Rast aktivity v súkromnom sektore eurozóny sa aj v apríli spomalil

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Brusel 18. apríla (TASR) – Rast aktivity v súkromnom sektore eurozóny sa aj v apríli nečakane spomalil, už druhý mesiac po sebe. To naznačuje, že ekonomika regiónu smeruje k najslabšiemu výkonu od roku 2014. Dôvodom je ďalší pokles výrobného sektora a ochladenie sektora služieb. Ukázali to predbežné údaje spoločnosti IHS Markit.

Podľa rýchleho odhadu kombinovaný index nákupných manažérov pre sektory služieb aj výroby v eurozóne (Purchasing Managers Index, PMI), ktorý je kľúčovým ukazovateľom budúcej aktivity firiem, po očistení od sezónnych vplyvov v apríli klesol na 51,3 bodu z 51,6 bodu v marci a je najnižší za tri mesiace a tretí najnižší od novembra 2014. Analytici pritom očakávali, že sa PMI zvýši v apríli na 51,8 bodu.

Z prieskumu ďalej vyplýva, že PMI dominantného sektora služieb, ktorý napovedá, ako sa bude vyvíjať situácia v celej škále firiem od veľkých bánk po malé reštaurácie a opravovne, sa v apríli znížil na 52,5 bodu z 53,3 bodu v marci, čo je jeho trojmesačné minimum.

Hodnota PMI výrobného sektora sa v apríli síce mierne zvýšila na 47,8 bodu zo 47,5 bodu v marci a dosiahla dvojmesačné maximum, ale zostala pod zlomovou hranicou 50 bodov. Tá oddeľuje rast výkonu daného sektora od jeho poklesu. PMI výrobného sektora je nižší ako 50 bodov už tretí mesiac v rade.

Čo sa týka veľkých ekonomík eurozóny, francúzsky súkromný sektor v apríli ožil a jeho PMI stúpol na 50 bodov z marcových 48,9 bodu vďaka sektoru služieb (PMI 50,5 bodu), zatiaľ čo aktivita výrobného sektora klesla (49,6 bodu) na 32-mesačné minimum.

Región potiahlo najmä Nemecko. PMI jeho súkromného sektora stúpol na 52,1 bodu a bol najvyšší za dva mesiace.

Podľa Chrisa Williamsona, hlavného ekonóma Markit, tieto údaje signalizujú, že 2. štvrťrok sa pre eurozónu nezačal práve najlepšie a regiónu sa nedarí oživiť hospodársky rast.

Williamson na základe aprílového kombinovaného PMI predpovedá, že rast hospodárstva euroregiónu sa v 2. štvrťroku spomalil a jeho tempo klesne pod 0,2 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.