Bratislava druhý raz využila inštitút zníženia pokuty o polovicu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Bratislava 18. apríla (TASR) - Inštitút zníženia pokuty o 50 percent je jedným z novelizačných bodov, ktorý od januára zaviedla novela zákona o verejnom obstarávaní. Keď Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) zistí porušenia zákona a obstarávateľ prizná svoje pochybenie respektíve zistené nedostatky, úrad mu o polovicu zníži výšku pokuty. Hlavné mesto túto možnosť využilo už druhý raz.

"Inštitút zníženia pokuty o 50 percent môžeme prirovnať k blokovej pokute. Keď urobíte priestupok a priznáte sa, kompetentní vám môžu znížiť výšku pokuty o polovicu," hovorí predseda ÚVO Miroslav Hlivák.

Uplatňovanie tohto novelizačného bodu podľa neho šetrí verejné peniaze a zároveň zvyšuje efektivitu práce štátneho orgánu. "Pri uložení pokuty za porušenie zákona o verejnom obstarávaní je vždy zaťažený rozpočet kontrolovaného. Na ten rozpočet sa však skladajú občania, oni teda platia za chyby úradníkov," tvrdí Hlivák. "Znížená pokuta zaťaží rozpočet menej. Zároveň úrad ukončí postup voči kontrolovanému v rámci jedného konania a nemusí začínať ďalšie konanie," dodal.

Bratislava súhlasila so zisteniami úradu o porušeniach zákona o verejnom obstarávaní v dvoch zákazkách, zadaných v roku 2018. Išlo o zákazku "Zabezpečenie zimnej údržby na území Hlavného mesta Bratislavy v nevyhnutnom rozsahu," ktorej úrad pôvodne vymeral pokutu vo výške 388.006,60 eura a znížil ju na 194.003,30 eura. Druhá zákazka sa týkala starostlivosti o zeleň v Bratislave a úrad pôvodne vymeral pokutu 83.575,74 eura. Súhlasil so znížením na 41.787,87 eura. Podľa doterajších štatistík ÚVO tento inštitút využilo zatiaľ šesť verejných obstarávateľov na Slovensku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.