Ruský plyn tečie cez Ukrajinu do Európy bez prolémov

Plyn Foto: Teraz.TV

Moskva 23. júna (TASR) - Dodávky ruského plynu do Európy cez Ukrajinu boli dnes stabilné, uviedol ruský koncern Gazprom. To znamená, že cenový spor medzi Moskvou a Kyjevom zatiaľ nemal negatívny vplyv na tok plynu do Európy. Informovala o tom agentúra Reuters.

Gazprom minulý týždeň zastavil dodávky plynu Ukrajine. Kyjev totiž nesplatil svoje dlhy za plyn. Ruský koncern pokrýva približne tretinu európskej spotreby komodity, pričom cez Ukrajinu smeruje do Európy asi polovica ruského exportu plynu.

"Tranzit plynu cez Ukrajinu prebieha v rámci kontraktuálnych parametrov, za uplynulých 24 hodín dosiahol objem 205 miliónov kubických metrov," uviedol hovorca Gazpromu Sergej Kuprijanov.

SPP a Eustream evidujú štandardné objemy dodávok plynu z východu

Spoločnosti Eustream a Slovenský plynárenský priemysel (SPP) aj dnes evidujú štandardné objemy dodávok zemného plynu z východu. Uviedli to hovorcovia oboch slovenských firiem v súvislosti so zastavením dodávok plynu Ukrajine 16. júna zo strany Ruskej federácie.

"Podľa dnešného stavu k 9.00 h SEČ nezaznamenala spoločnosť Eustream na kompresorovej stanici Veľké Kapušany na hranici s Ukrajinou zníženie tlaku alebo objemov plynu smerujúceho z východu do Európskej únie," priblížil hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan.

9:00: SPP hlási štandardné objemy dodávok plynu z východu
Podľa stavu na 09:00 (SEČ) 23.06.2014, spoločnosť Eustream nezaznamenala na kompresorovej stanici Veľké Kapušany, na hranici s Ukrajinou, zníženie tlaku alebo objemov plynu smerujúceho z východu do Európskej únie.

Akciové spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP) a Eustream ani dnes neevidujú zmeny v dodávkach zemného plynu na Slovensko. Uviedli to v súvislosti s pondelkovým (16. 6.) zastavením dodávok plynu Ukrajine zo strany Ruskej federácie hovorcovia oboch firiem.

"SPP k 10.00 hodine hlási dodávky plynu v štandardnom objeme," informoval hovorca spoločnosti SPP Peter Bednár.

Eustream, a. s., je prevádzkovateľ prepravnej siete zemného plynu v SR. Jeho hlavným poslaním je preprava plynu na Slovensko a cez jeho územie na európske trhy. Eustream vlastní a prevádzkuje vysokotlakový prepravný systém, ktorý pozostáva zo štyroch až piatich paralelných potrubí s celkovou dĺžkou viac ako 2255 km a štyroch kompresorových staníc s celkovým inštalovaným výkonom vyše 600 MW.

Slovenský plynárenský priemysel, a. s., priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. SPP poskytuje dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.