Malajzijský súd zakázal katolíckemu týždenníku používať slovo Alah

Moslimské ženy sedia pred banerom s nápisom "Allah" počas protestu v Kuala Lumpur, pondelok 23. júna. Foto: TASR/AP

Kuala Lumpur 23. júna (TASR) - Malajzijský najvyšší súd dnes zamietol žiadosť skupiny kresťanov, ktorí sa súdnou cestou domáhali práva používať slovo "Alah" na označenie Boha.

Sťažnosť na súd podala redakcia katolíckeho týždenníka, pretože príslušné vládne nariadenie považovala za protiústavné. Argumentovala aj tým, že slovo Alah sa malajzijskou kresťanskou komunitou, ku ktorej sa v súčasnosti v 28-miliónovej Malajzii hlásia necelé tri milióny ľudí, používa už celé storočia. Jej advokát S. Selvarajah (vysl. Selvarádža, pozn. TASR) už avizoval, že sa odvolá proti verdiktu, ktorý najvyšší súd prijal pomerom hlasov štyri k trom.

"Znamená to úplný zákaz. Nemoslimovia nesmú používať slovo Alah. To bude mať obrovský dopad," domnieva sa advokát.

Šéfredaktor malajzijského katolíckeho týždenníka The Herald páter Lawrence Andrew vyjadril poľutovanie nad rozhodnutím najvyššieho súdu, ktorý podľa jeho názoru nebral do úvahy základné menšinové práva.

Predseda súdneho senátu Ariffin Zakaria však označil rozhodnutie sudcov za správne z právneho hľadiska a za múdre. Privítali ho aj stovky moslimov, ktorí sa zhromaždili v budove súdu a pred ňou.

Spory okolo používania slova Alah v periodiku The Herald vypukli v roku 2008, keď vláda jeho redakcii zakázala jeho používanie. Týždenník sa obrátil na súd. Najvyšší súd vládny zákaz zrušil, pričom bral na vedomie, že aj iné náboženstvá ako islam by mali mať možnosť praktizovať svoju vieru v mieri a harmónii. Vláda však toto rozhodnutie napadla.

Malajzia sa v posledných desaťročiach úspešne vyhýbala konfliktom medzi príslušníkmi rôznych náboženstiev. Príslušníci menšinových konfesií sa však čoraz častejšie sťažujú na obmedzovanie svojich práv, čo sa niektorými kruhmi interpretuje aj ako snaha o islamizáciu krajiny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.