Oživovanie ekonomiky eurozóny sa spomaľuje

Eurozóna Foto: TASR/AP

Londýn/Brusel 23. júna (TASR) - Tempo rastu ekonomiky eurozóny sa v júni spomalilo druhý mesiac po sebe a bolo najnižšie od decembra 2013, ukázal aktuálny prieskum firmy Markit Economics. Informovala o tom agentúra RTTNews.

Zložený index nákupných manažérov (PMI) spoločnosti Markit, ktorý pokrýva výrobný sektor aj sektor služieb, klesol v júni na 52,8 bodu z 53,4 bodu v máji. Index tak zostal nad 50-bodovou hranicou, ktorá oddeľuje pokles od rastu, ale jeho úroveň bola nižšia, ako analytikmi očakávaných 53,4 bodu.

Aj keď vývoj indexu signalizuje spomalenie, priemerný PMI pre 2. štvrťrok ako celok bol najvyšší od 2. kvartála 2011.

PMI pre sektor služieb v júni nečakane klesol na 52,8 bodu z 53,2 bodu v máji, pričom experti počítali s jeho nárastom na 53,3 bodu. PMI pre výrobný sektor sa znížil na 51,9 bodu z 52,2 bodu, pričom sa očakával jeho pokles len na 52,1 bodu.

"Júnový PMI zavŕšil najlepší kvartál za tri roky, ale existujú obavy, že druhý mesačný pokles po sebe signalizuje, že oživenie ekonomiky eurozóny stráca dynamiku," uviedol hlavný ekonóm Markit Chris Williamson.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.