Nálada v nemeckej ekonomike sa zhoršila viac, než sa čakalo

Mníchov 24. júna (TASR) - Nálada v nemeckej ekonomike sa v júni mierne zhoršila, jej pokles bol však výraznejší, než sa čakalo. Dôvodom je kríza na Ukrajine a v Iraku. Informovali o tom agentúry DPA a RTTNews.

Index podnikateľskej dôvery inštitútu Ifo sa znížil z májových 110,4 bodu na 109,7 bodu, čo je najmenej od decembra 2013. Experti počítali s poklesom len na 110,3 bodu.

Index hodnotenia aktuálnej situácie v júni zostal na rovnakej úrovni ako v máji - 114,8 bodu, pričom experti predpovedali jeho nárast na 115 bodov. Index očakávaní klesol na 104,8 bodu zo 106,2 bodu. Ekonómovia očakávali jeho zníženie len na 106 bodov.

Nemeckí podnikatelia sa podľa šéfa Ifo Hansa-Wernera Sinna obávajú potenciálnych negatívnych vplyvov ukrajinskej a irackej krízy.

Index Ifo sa drží nad 100-bodovou hranicou už od marca 2010. V máji zaznamenal najdôležitejší predstihový indikátor vývoja v nemeckej ekonomike tiež mierny pokles po náraste v apríli. Ekonómovia však hovoria o prípadnej zmene trendu až po troch zmenách rovnakým smerom po sebe. Index sa zostavuje na základe pravidelného prieskumu medzi približne 7000 firmami.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.