Albánsko zaplatí ČEZ takmer tri miliardy Kč za odňatie licencie

Praha 24. júna (TASR) - Pološtátny energetický koncern ČEZ nepôjde v spore s Albánskom ďalej cestou medzinárodného súdneho sporu. Portál iDNES informuje, že krajine, ktorej úrady odobrali vlani začiatkom roka licenciu spoločnosti CEZ Shpërndarje, sa podarilo s českou firmou dohodnúť finančné vyrovnanie. Albánsko zaplatí ČEZ takmer tri miliardy Kč.

ČEZ v arbitrážnom spore, ktorý sa začal vlani v lete, žiadal od Albánska 108,5 milióna eur, teda 2,97 miliardy Kč. Dôvodom bolo okrem iného jednostranné vypovedanie zmluvy. CEZ Shpërndarje sa musel z krajiny stiahnuť, čím prišiel o investované prostriedky.

Podľa dohody o urovnaní získa ČEZ v ročných splátkach celkom 100 miliónov eur. Je to suma takmer zhodná so vstupnou investíciou do nákupu albánskeho distribútora. ČEZ za to stiahne žalobu, ktorú podal na medzinárodný arbitrážny súd.

Skupina ČEZ z dohodnutej sumy už dostala 4,5 milióna eur a zvyšok dostane postupne v ročných splátkach do roku 2018.

ČEZ vstúpil na albánsky energetický trh v roku 2009. Získal 76 % jeho distribučnej spoločnosti. Jej minorita zostala štátu. Na začiatku roku 2012 zvýšil albánsky regulačný úrad približne na dvojnásobok tarify, ktoré distribútor platil štátnym elektrárenským spoločnostiam. Zakázal však CEZ Shpërndarje preniesť jej zvýšenie do koncových cien.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.