Hotelom v Somálsku otriasli výbuchy, k útoku sa priznali z aš-Šabáb

Mogadišo 26. júna (TASR) - Hotelom v strednej časti Somálska, kde sa často schádzajú somálski vojaci a príslušníci mierových zborov z Džibuti, dnes otriasli výbuchy. Podľa miestnych obyvateľov sa z hotela ozývala aj streľba, informovala agentúra Reuters.

K útoku na hotel Amalow v meste Bulobarde sa podľa Reuters medzičasom prihlásili islamistické milície aš-Šabáb. Ich hovorca šajch Abdiazíz abú Musáb pre Reuters uviedol, že "dobre vyzbrojení mudžahídi" v napodobneninách uniforiem prenikli do hotela, kde "podnikli bojové operácie, streľbu".

Miestny obchodník Farah Núr pre spravodajcu Reuters povedal, že ozbrojenci aš-Šabábu hodili pred dvere hotela niekoľko granátov a potom prenikli dovnútra, kde spustili paľbu.

Dodal, že počet obetí alebo zranených nie je známy. Miesto útoku obkľúčili vojaci mierovej misie Africkej únie (AMISOM) a príslušníci somálskej armády.

Aš-Šabáb je skupina islamistických vzbúrencov, ktorí povstali počas vojny v Somálsku a snažia sa na jeho území vytvoriť islamský štát, pričom od roku 2009 vedú boje s vládnou armádou. V súčasnosti má aš-Šabáb asi 5000 príslušníkov a pod kontrolou väčšinu južnej a strednej časti Somálska, vrátane väčšej časti územia hlavného mesta Mogadišo.

Od roku 2008 sú milície aš-Šabáb na americkom zozname teroristických organizácií, a to najmä kvôli svojmu prepojeniu na pakistanskú vetvu teroristickej siete al-Káida.

Od roku 2006 príslušníci islamistických milícií podnikli na území Somálska mnoho samovražedných teroristických útokov a po tom, ako v krajine začali pôsobiť africké mierové zbory, rozšírili svoje útoky aj na susedné krajiny, v poslednom čase sa zameriavajú najmä na Keňu. Ich útoky sú odvetou za nasadenie kenských vojakov proti oddielom islamistov v Somálsku.

Do medzinárodných mierových síl AÚ, pôsobiacich v Somálsku, vyslala svojich vojakov okrem Kene aj Uganda, Džibuti, Etiópia, Burundi a Sierra Leone.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.