Ľ. Kaník: Slovensko si nechce uvedomiť, že sme súčasťou Európskej únie

Ľudovít Kaník Foto: FOTO TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 26. júna (TASR) - Slovensko sa na Európsku úniu a jej politiku pozerá ako na vec zahraničnú a vnútorne si nechce uvedomiť, že sme súčasťou tejto politiky a únie ako takej. Dokazuje to aj extrémne nízka účasť na uplynulých eurovoľbách. V úvode tretieho rokovacieho dňa 36. parlamentnej schôdze to povedal Ľudovít Kaník z SDKÚ-DS.

Opozičný poslanec rečnil v rámci diskusie k trom bodom týkajúcim sa zahraničnej politiky SR. Diskusia sa začala v stredu (25.6.) bez účasti ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, čo opozícia kritizovala. Šéf slovenskej diplomacie bol v zahraničí, dnes už sedí v rokovacej sále a počúva diskusiu.

Poslanci sa už skôr dohodli, že rokovanie o troch Lajčákových materiáloch bude prebiehať spoločne. Ide o Správu o plnení úloh zahraničnej a európskej politiky SR v roku 2013, o Výročnú správu o členstve SR v EÚ a Hodnotiacu správu o desiatich rokoch členstva SR v Európskej únii.

V poslednom z týchto dokumentov sa okrem iného uvádza, že Slovensko musí v najbližších rokoch zvýšiť úroveň čerpania eurofondov, a to najmä v oblasti vedy, výskumu a inovácií, ako aj zlepšiť transparentnosť ich využívania. Z tohto dôvodu je potrebné odstraňovať administratívne bariéry, ako aj viac informovať verejnosť o projektoch spolufinancovaných z eurofondov.

Okrem diskusie o zahraničnej politike čaká dnes popoludní poslancov pravidelná štvrtková Hodina otázok. Prvá jej pätnásťminútovka je určená pre premiéra a jeho odpovede na poslanecké otázky. Robert Fico (Smer-SD) však dnes na Hodine otázok zrejme nebude, cestuje do Bruselu. Najčastejšie za premiéra počas jeho neúčasti na Hodine otázok odpovedá podpredseda vlády Robert Kaliňák (Smer-SD).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.