Klimatizáciu používajte opatrne

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 15. júla (TASR) - Letné teplo znamená okrem iného aj to, že sa v tomto období spúšťa čoraz viac klimatizácií. A keďže sa masovo začínajú používať až v posledných rokoch, je dobré vedieť, ako sa má s klimatizáciou manipulovať.

"To, že klimatizáciu v aute si treba z času na čas nechať skontrolovať v servise, je známe. Ale riziko, že sa z nej budú šíriť baktérie a plesne, môže znížiť každý šofér. Len treba po dojazde vypnúť klimatizovanie a nechať bežať ventilátor. Vnútro zariadenia sa vysuší a riziko zmenší," radí Michal Hudeček zo spoločnosti Ener group, ktorá sa špecializuje na poradenstvo a konzultáciu v oblasti vykurovania, vetrania a klimatizácie.

Hudeček tiež upozorňuje, že zariadenie visiace na stene pod oknom, čo dokáže ochladiť miestnosť (tzv. split), nie je klimatizácia v pravom zmysle slova. Tou naozajstnou klimatizáciou je len systém, ktorý sa stará o chladenie, kúrenie, výmenu vzduchu a aj kontrolovanú úpravu jeho vlhkosti. Práve správna vlhkosť je pre pocit pohody veľmi dôležitá. Podľa neho, ak sa už človek pre split rozhodne, mal by ho kombinovať s kvalitným – hoci stolovým – zvlhčovačom a vetrať. Najlepšie tak, že sa vypne klimatizácia, na pár minút sa pootvárajú okná, a potom sa zasa spustí.

Vo veľkopriestorových kanceláriách tzv. open space, sú veľké klimatizačné systémy často dôvodom sporov, hoci zabezpečujú aj prísun čerstvého vzduchu a správnu vlhkosť. Dôvodom je, že projekt vznikal bez individuálneho prístupu k firme, ktorej zamestnanci tam neskôr sedia. Jeho autor nevedel, aká bude, kde napríklad budú mať stoly jej pracovníci. Podľa Hudečka každý systém sa dá doladiť. Napríklad tým, že mriežky, z ktorých vzduch fúka len jedným smerom, vymenia za kvalitnejšie koncové zariadenia, ktoré možno regulovať.

Priškrcovať, privierať, otáčať. A hoci podľa jeho skúseností nejestvuje účinný tlak štátu (ako je to napríklad pri kvalite potravín) na prevádzkovateľov budov, aby sa o zariadenia starali, východisko existuje. Slovensko má prípad zamestnankyne, ktorá išla so svojou firmou pre nekvalitný vzduch v klimatizácii do sporu, a vyhrala. Podnik musel investovať do zmenenej technológie. Hudeček radí firmám, ktoré chystajú sťahovanie, aby pri dohadovaní zmluvy vopred preniesli riešenie takýchto problémov na toho, kto bude budovu prevádzkovať.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.