Denníky vojnového básnika Siegfrieda Sassoona publikovali online

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Londýn 2. augusta (TASR) - Denníky britského vojnového básnika Siegfrieda Sassoona sprístupnili dnes v zdigitalizovanej podobe na internete. Ide o ich vôbec prvé predstavenie verejnosti, oznámila stanica BBC.

Súbor 23 denníkov a dvoch zápisníkov s dosiaľ nepublikovanou poéziou i prózou ponúka jedinečný pohľad do života vojaka v predných líniách počas prvej svetovej vojny.

Materiály zdigitalizovala knižnica Cambridgeskej univerzity, ktorá ich zakúpila v roku 2009. Zápisky sú sprevádzané skicami, nákresmi zákopov a poznámkami z vojenských porád.

Denníky pokrývajú vojnové roky, počas ktorých Sassoon slúžil na západnom fronte a v Palestíne, ako aj povojnové obdobie do roku 1927 a v rokoch 1931-1932. Obsahujú tiež prvotné verzie niektorých jeho najznámejších diel.

"Sme poctení možnosťou prezentovať denníky svetovej verejnosti pri príležitosti 100. výročia vypuknutia prvej svetovej vojny," uviedla knihovníčka Anne Jarvisová.

Sassoon popisuje život v zákopoch svojským, ale zrozumiteľným spôsobom, vrátane momentu, keď ho v bitke pri meste Arras zasiahla strela ostreľovača či udalostí prvého dňa bitky na Somme.

Siegfried Sassoon (1886–1967) je spolu s Wilfredom Owenom a Rupertom Brookom považovaný za najvýznamnejšieho britského vojnového básnika svojej generácie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.