Putinov prístup ku kríze na Ukrajine škodí záujmom Ruska, tvrdí Obama

Americký prezident Barack Obama Foto: TASR/AP

Washington 1. augusta (TASR) - Americký prezident Barack Obama obhajoval dnes úsilie USA o nátlak na Rusko, aby upustilo od podpory ukrajinských separatistov. Ruský prezident Vladimir Putin podľa neho vzdoruje logike ignorovaním škôd, ktoré spôsobili ruskej ekonomike západné sankcie, informovala dnes agentúra Reuters.

"Urobili sme všetko, čo sme mohli, aby sme podporili ukrajinskú vládu a odstrašili Rusko od ďalšieho postupu na Ukrajinu," povedal Obama na tlačovej konferencii. Ako však dodal, Spojené štáty majú obmedzené možnosti v tom, čo môžu urobiť, ak "prezident Putin a Rusko ignorujú to, čo by malo byť ich dlhodobým záujmom".

"Objektívne povedané, prezident Putin by mal toto chcieť vyriešiť diplomaticky, aby dosiahol zrušenie sankcií, opätovný rast ich ekonomiky," povedal Obama. "Ľudia však niekedy nekonajú racionálne," dodal.

Obama sa dnes telefonicky rozprával s Putinom a znovu vyjadril hlboké obavy zo zvýšenej ruskej podpory separatistov na Ukrajine, ako aj z nedodržiavania dohody z roku 1987 o likvidácii jadrových a konvenčných rakiet stredného doletu.

Ruský líder povedal Obamovi, že sankcie uvalené na Moskvu za ukrajinskú krízu sú kontraproduktívne a "súčasná situácia" nie je v záujme žiadnej z oboch krajín. Kremeľ vo vyhlásení vydanom po telefonáte ešte uviedol, že medzi oboma krajinami zostávajú "značné rozdielnosti v názoroch", ale predstavitelia zdôraznili dôležitosť "okamžitého a udržateľného prímeria" na východe Ukrajiny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.