Izrael pátra po nezvestnom vojakovi a pokračuje v bombardovaní Gazy

Hustý dym a plamene z explózie počas izraelského útoku nad Gazou. Foto: TASR/AP

Gaza 2. augusta (TASR) - V rámci pátrania po izraelskom vojakovi, ktorého podľa predstaviteľov židovského štátu uniesli militanti z hnutia Hamas, pokračovali dnes ráno izraelské ozbrojené sily v mohutnom ostreľovaní a bombardovaní desiatok objektov v pásme Gazy, informovala agentúra AP.

Podľa palestínskych predstaviteľov pri izraelských náletoch na mesto Rafah a jeho okolie zahynulo najmenej 35 Palestínčanov. V dôsledku bombardovania museli palestínske úrady evakuovať aj hlavnú nemocnicu v oblasti.

Predstavitelia ozbrojených síl židovského štátu sú presvedčení, že nezvestného vojaka, podporučíka Hadara Goldina (23), uniesli v piatok po prepade zo zálohy militanti z Hamasu približne hodinu po vyhlásení humanitárneho prímeria, ktoré vstúpilo do platnosti o 08.00 miestneho času.

Predstavitelia ozbrojeného krídla hnutia Hamas však tvrdia, že o únose alebo zajatí izraelského vojaka nemajú nijaké informácie a z porušenia prímeria, ktoré nevydržalo ani päť hodín, obviňujú Izrael.

Izraelsko-palestínske prímerie - pôvodne naplánované na 72 hodín - malo viesť udržateľnému pokoju zbraní v pásme Gazy.

Počas 25 dní trvajúcej vojny v pásme Gazy doposiaľ prišlo o život viac než 1650 Palestínčanov - väčšinou civilistov - a vyše 60 Izraelčanov, väčšinou vojakov, pripomína AP.

Americký prezident Barack Obama Foto: TASR/AP

Obama vyzval na prepustenie izraelského vojaka a návrat k prímeriu v Gaze

Americký prezident Barack Obama vyzval dnes palestínske radikálne hnutie Hamas a palestínske frakcie na prepustenie zajatého izraelského vojaka ako podmienku na vyriešenie napätia medzi Izraelom a Palestínčanmi, informovala agentúra Reuters.

Obama dodal, že bude vyvíjané úsilie na opätovné nastolenie prímeria, ktoré dnes stroskotalo. "Ak sa seriózne pokúšajú vyriešiť túto situáciu, ten vojak musí byť bezpodmienečne prepustený čo možno najskôr," povedal Obama na tlačovej konferencii vo Washingtone.

"Prímerie bolo jedným spôsobom, ako by sme mohli zastaviť zabíjanie, ustúpiť a pokúšať sa vyriešiť niektoré základné otázky," upozornil prezident USA.

Ako podľa agentúry AP upozornil, bude ťažké opätovne nastoliť prímerie medzi Hamasom a Izraelom. Zdôraznil však, že USA budú pokračovať v úsilí o prímerie v Gaze.

Podľa Obamu je bolestné vidieť, čo sa deje v Gaze. Ako uviedol, chce, aby sa podniklo všetko čo bude možné v záujme toho, aby sa predišlo zabíjaniu palestínskych civilistov.

Izrael musí byť podľa Obamu schopný brániť sám seba, avšak nezodpovedné akcie zo strany Hamasu dostávajú civilistov do nebezpečenstva, píše AP.

Prímerie medzi Izraelom a Hamasom, sprostredkované USA a OSN, stroskotalo dnes po menej než dvoch hodinách od jeho začiatku.

Hamas: Izraelský vojak mohol zahynúť počas bombardovania

Ozbrojené krídlo palestínskeho radikálneho hnutia Hamas v pásme Gazy dnes oznámilo, že nemá žiadne jasné správy o tom, kde sa nachádza vojak, zo zajatia ktorého ho obvinil Izrael. Informovala o tom agentúra Reuters.

Ozbrojené krídlo Hamasu dodalo, že izraelský vojak mohol zahynúť počas útoku. Vo vyhlásení sa uvádza, že skupina nemá kontakt s militantmi, ktorí pôsobia v južnej časti pásma Gazy, kde Izrael tvrdí, že je jeho vojak Hadar Goldin (23) od piatka nezvestný.

"Stratili sme kontakt so skupinou bojovníkov, ktorá sa podieľala na útoku a domnievame sa, že všetci zahynuli počas (izraelského) bombardovania. Za predpokladu, že sa im vojaka podarilo zajať v boji, sa domnievame, že počas incidentu tiež zahynul," uvádza sa vo vyhlásení.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.