Oproti vlaňajšku sa zvýšil počet slovenských firiem v ďaňových rajoch

Ilustračné foto Foto: youtube

Bratislava 2. augusta (TASR) – Počet slovenských spoločností, ktorých vlastník má adresu v daňovom raji, za prvých šesť mesiacov tohto roka vzrástol o ďalších 313 a dosiahol tak počet 4166. Prvé miesta v rebríčku opäť obsadili Spojené štáty americké (USA), Panama a Cyprus. Vyplýva to z aktuálnych údajov poradenskej spoločnosti Bisnode.

"Prvá polovica roku 2014 sa na Slovensku niesla v duchu neutíchajúceho záujmu podnikateľov o daňovú optimalizáciu, ochranu majetku, menšiu byrokraciu a zaistenie anonymného vlastníctva prostredníctvom zahraničných firiem," priblížil riaditeľ spoločnosti Milan Seliak. Zatiaľ čo rok 2013 označil za stagnačný pri počte 207 nových firiem s vlastníkom v daňovom raji, už v 1. polroku 2014 bola prekonaná hranica viac ako 300 firiem. Je to o 106 viac ako v celom minulom roku. "Predpokladáme, že rok 2014 sa môže stať rekordérom," zdôraznil šéf Bisnode.

Pokračujúci trend vo využívaní zahraničných spoločností v rámci podnikateľských aktivít podľa neho nie je prekvapením. Medzi najatraktívnejšie krajiny patria Spojené štáty americké so 183 novými firmami zo Slovenska, s väčším odstupom nasleduje Panama so 40, Cyprus (24) a Holandsko (20). Majitelia z destinácií považovaných za daňový raj v 1. polroku 2014 investovali do základného kapitálu podnikateľských subjektov 6,7 miliardy eur. Vlastníka v daňovom raji majú najčastejšie spoločnosti, ktoré podnikajú v oblasti obchodu, technických činností či nehnuteľností.

"V susedných Čechách sa situácia vyvíja rozdielne. Podnikatelia preferujú zaistenie anonymity z dôvodu zákazu anonymných akcií v krajine a uprednostňujú Seychely či Marshallove ostrovy. Slovenskí podnikatelia sa skôr orientujú na Ameriku, ktorá má v podnikateľskom prostredí väčšiu vážnosť," porovnal Seliak.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.