V gréckokatolíckej cirkvi sa 1. septembra začína nový liturgický rok

Na snímke gréckokatolícky farský Chrám Najsvätejšej Trojice v obci Zalužice Foto: TASR

Bratislava 1. septembra (TASR) - V gréckokatolíckej cirkvi je dnes posledný deň liturgického, resp. cirkevného roka, počas ktorého si veriaci spolu s duchovnými pripomínajú Kristove tajomstvá a sprítomňujú si ich.

V byzantskom obrade je zvláštnosťou, že cirkevný rok sa nezačína občianskym novým rokom v januári, ale jeho začiatok je 1. septembra. Nazýva sa aj začiatkom indiktu (cirkevnoslovansky: Načalo indikta).

V rímskokatolíckej, evanjelickej a iných kresťanských cirkvách sa nový liturgický či cirkevný rok začína prvou adventnou nedeľou, tento rok 30. novembra.

"Indikt" je z latinského slova "indictio" a doslovne znamená ohlásenie, určiť cenu, odhadnúť. Tak sa nazýval výnos rímskych cisárov, ktorý nariaďoval každých päť rokov uskutočniť súpis a ohodnocovanie pozemkov vo vlastníctve občanov. Prvé indikty sa objavili za cisára Diokleciána (284-305) od roku 297, ktoré nariaďovali súpis a ohodnotenie pozemkov za každých 15 rokov. Spočiatku sa výraz "indikt" používal len pre finančný rok, postupne sa však stal východiskovým bodom aj na označenie rôznych dátumov spoločenského života. Finančný rok sa nekryl s astronomickým rokom, ktorý od reformy Júliusa Cézara sa začínal 1. januára (od roku 46 pred narodením Ježiša Krista). Prvým dňom indiktu bol najprv 23. september - deň narodenín cisára Augusta. Od čias cisára Konštantína Veľkého (306-337) bol začiatok indiktu preložený na 1. september každého bežného roku.

Na Nicejskom sneme v roku 325 prijali deň 1. september za začiatok cirkevného roka a tak ostal vo východnej cirkvi až dodnes. Za pápeža Pelagia II. (579-590) aj v Ríme prijali tento indikt na označenie všetkých úradných dokumentov a až v roku 1097 od neho odstúpili.

Odkedy sa 1. september stal začiatkom cirkevného roka, dostal náboženskú náplň so svojou vlastnou bohoslužbou. V byzantskom obrade sa v prvý deň liturgického roka číta časť zo svätého evanjelia, v ktorej sa spomína, že Ježiš Kristus prišiel do synagógy v Nazarete a prečítal slová proroka Izaiáša: "Duch Pánov je nado mnou, preto ma pomazal... hlásať milostivý rok Pánov." Kedy sa stal začiatok indiktu cirkevným sviatkom, nie je presne známe, predpokladá sa, že to bolo v 8. storočí.

Na začiatku nového liturgického roka sa v byzantskom obrade modlia aj týmito slovami: "Pán všetkého stvorenia, zo svojej moci si ustanovil obdobia i roky. Vo svojej dobrote žehnaj i tento rok. Udeľ pokoj našej vlasti i nášmu mestu (našej obci). Ochraňuj nás na príhovor Matky Božej".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.