Druhá svetová vojna sa začala pred 75 rokmi 1. septembra 1939

Nemeckí vojaci prechádzajú hranicou do Poľska. Foto: wikimedia.org

Bratislava 1. septembra (TASR) - Druhá svetová vojna sa začala pred 75 rokmi 1. septembra 1939 vpádom nemeckej armády do Poľska.

Nemecké vojská bez vyhlásenia vojny zaútočili v ten deň skoro ráno z vojnovej lode Schleswig-Holstein na polostrov Westerplatte v Gdanskej zátoke v Baltickom mori (ešte krátko predtým sa terčom útoku nacistov stal most v poľskom Tczewe v Pomoranskom vojvodstve).

Na polostrove Westerplatte v tesnej blízkosti prístavného mesta Gdansk sa nachádzal poľský vojenský sklad. Jeho malá (asi dvestočlenná) posádka niekoľko dní odolávala niekoľkonásobnej prevahe nemeckej armády. Zvyšok vojakov upadol 7. septembra 1939 do zajatia.

Na archívnej snímke zo septembra 1939 prestavitelia nacistického Nemecka (vľavo) sovietskej Červenej armády (vpravo) salutujú pred nacistickou vlajkou s hákovým krížom v Brest - Litovsku počas osláv nového vymedzenia hraníc po napadnutí Poľska nacistickým Nemeckom 1. septembra 1939. Foto: TASR/AP

Britské ministerstvo zahraničných vecí hneď 1. septembra 1939 žiadalo Nemecko, aby zastavilo útočné akcie. Veľká Británia a Francúzsko, spojenci Poľska, vyhlásili 2. septembra 1939 všeobecnú mobilizáciu a 3. septembra toho roku, keďže nedošlo k zastaveniu útokov, obidve tieto západné veľmoci vypovedali vojnu Nemecku.

Nacistické Nemecko ovládlo Poľsko až na jeho východnú časť s rozlohou 200.000 kilometrov štvorcových, obývanú Ukrajincami, Bielorusmi a Poliakmi. Tú obsadil Zväz sovietskych socialistických republík (ZSSR) na základe paktu Molotov-Ribbentrop.

Oficiálne bol pakt zmluvou o neútočení a podpísali ju 23. augusta 1939 ministri zahraničných vecí ZSSR a Nemecka, Viačeslav Molotov a Joachim von Ribbentrop. K zmluve však patrili tajné protokoly, ktoré rozdeľovali východnú Európu na nemeckú a ruskú sféru vplyvu.

Sovietska Červená armáda prekročila východné hranice Poľska 17. septembra 1939.

Druhá svetová vojna bol najväčší a najrozsiahlejší ozbrojený konflikt v dejinách ľudstva. Zúčastnilo sa na nej 61 štátov a zasiahla všetky kontinenty s výnimkou Antarktídy a Južnej Ameriky. Priamo sa však bojovalo hlavne v Európe, severnej Afrike, Atlantiku, Oceánii, južnej a juhovýchodnej Ázii. Vojenské operácie zasiahli územie 40 štátov.

V Európe sa vojna skončila kapituláciou Nemecka 8. mája 1945, celkom sa však skončila až 2. septembra 1945 kapituláciou Japonska.

Zanechala po sebe katastrofálne následky, v miliónoch rátané obete na životoch a nedozerné materiálne a finančné straty.

Posledný veterán z hrdinskej vojenskej posádky na Westerplatte major poľskej armády Ignacy Skowron zomrel 5. augusta 2012. Udalosti z polostrova Westerplatte sú námetom filmu Tajemnica Westerplatte (2013).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.