Porošenko obvinil Rusko z agresie, avizoval personálne zmeny v armáde

Ukrajinsky prezident Petro Porošenko Foto: TASR/AP

Kyjev 1. septembra (TASR) - Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes obvinili Rusko z rozpútania "priamej a otvorenej agresie", ktorá radikálne zmenila pomer síl na bojisku na východnej Ukrajine v neprospech Kyjeva.

V prejave prednesenom v prvý deň nového školského roka pred poslucháčmi vojenskej akadémie v Kyjeve Porošenko uviedol, že "agresia zo susedného štátu (...) radikálne zmenila situáciu v zóne bojov".

Ukrajinský prezident avizoval, že v súvislosti s minulotýždňovými veľkými stratami, ktoré utrpeli vládne sily počas ústupu z už vydobytých pozícií, dôjde v ukrajinských ozbrojených silách k personálnym zmenám.

Boje na východnej Ukrajine pokračujú aj dnes: vládne sily s proruskými separatistami vedú boj o kontrolu nad letiskom v Luhansku. Podľa agentúry UNIAN na strane separatistov bojuje aj ruská tanková divízia. Z Donecka dnes ráno hlásili mohutnú explóziu - podľa zatiaľ neoverených informácií mohlo dôjsť k výbuchu v skladisku ropy.

Obvinenia Moskvy na kyjevské vedenie

Ruský prezident Vladimir Putin Foto: TASR/AP

Putin dnes obvinil kyjevské vedenie z odmietania priamych rokovaní s východoukrajinskými separatistami, ktorým sa v uplynulých dňoch podarilo vytlačiť vládne vojská z ich doterajších pozícií.

"Súčasné kyjevské vedenie nechce viesť vecný politický dialóg s východom svojej krajiny," vyhlásil Putin podľa ruských agentúr v rozhovore pre britskú spoločnosť BBC.

Na margo aktivít proruských jednotiek Putin uviedol, že ich cieľom "je vytlačiť vládne sily z veľkých miest na východe krajiny". "Cieľom síl odporu je vytlačiť tieto ozbrojené sily a delostrelectvo, aby nemali možnosť strieľať po obývaných štvrtiach (miest)," vyhlásil ruský prezident.

Putin podľa ITAR-TASS v súvislosti s tým upozornil, že "v Európe sa snažia nevšímať si", že ukrajinské vládne jednotky ostreľujú štvrte obývané civilistami.

Ruský prezident upozornil, že sa začína veľmi dôležitý proces "priamych rokovaní". Pripomenul, že ide o výsledok intenzívneho úsilia ruskej strany, ako aj ukrajinského prezidenta Petra Porošenka a európskych partnerov. "Bolo treba na tom dlho pracovať, ale nakoniec sa nám podarilo dohodnúť," vysvetlil Putin. "Teraz sa obnovujú kontakty," dodal.

Rokovania v Minsku

Sergej Lavrov Foto: TASR/AP

K rokovaniam, ktoré sa dnes uskutočnia v bieloruskom Minsku, sa dnes vyjadril aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, ktorý na pôde Moskovského inštitútu medzinárodných vzťahov poznamenal, že si od nich veľa sľubuje. Vyslovil nádej, že rokovania zástupcov Ruska, Ukrajiny, OBSE a proruských separatistov z východu Ukrajiny povedú k uzavretiu "okamžitého a bezpodmienečného prímeria". Zopakoval, že Rusko "urobí všetko, čo od neho závisí", aby presadilo politické urovnanie konfliktu za súčasného rešpektovania nárokov všetkých regiónov a politických síl na Ukrajine.

Šéf ruskej diplomacie tiež apeloval na stiahnutie ukrajinských vládnych jednotiek z pozícií, z ktorých môžu zasiahnuť civilné ciele, informovala agentúra Reuters.

Medzičasom dnes ukrajinské ministerstvo obrany ubezpečilo, že jeho jednotky nikdy neostreľovali mestá. Uviedol to dnes v rozhovore pre televíziu Ukrajina poradca ministra obrany Oleksandr Daniľuk.

Zdôraznil, že ostreľovanie miest, v ktorých "nie sú strategické formácie teroristov", by nemalo žiaden zmysel. Dodal, že aj v tých mestách, kde "teroristi" boli - ako v Slovjansku či Kramatorsku, vládne sily nepodnikli ani delostrelecké ani letecké útoky na miesta, kde sú civilisti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.