Priaznivci eura v Maďarsku dostali ďalšiu facku, tvrdí server Vs.hu

Forinty, ilustračné foto Foto: Ilustračné foto: TASR/Ladislav Vallach

Budapešť 2. septembra (TASR) - Obnova bankoviek v Maďarsku, ktorú začala Maďarská národná banka (MNB) s bankovkami nominálnej hodnoty 10.000 forintov, je logickým krokom, ak v nadchádzajúcich piatich rokoch Maďarsko nevstúpi do eurozóny. Vyhlásila to dnes v rozhovore pre spravodajský server Vs.hu bývalá podpredsedníčka MNB Júlia Királyová.

Server pripomína, že Királyová pred rokom a pol odstúpila zo svojho postu preto, že podľa jej názoru MNB vedená Györgyom Matolcsym prijíma rozhodnutia, ktoré v dlhodobom horizonte poškodzujú maďarské hospodárstvo.

Je pravda, že maďarské bankovky sú vyše 15-ročné a ich obnova je aktuálna, konštatovala bývalá podpredsedníčka MNB, ktorá však zdôraznila, že otázkou je, či Maďarsko v nadchádzajúcich piatich rokoch zavedie euro alebo nie.

Királyová sa domnieva, že výmena bankoviek naznačuje, že v uvedenom období sa v Maďarsku nebude platiť eurom. "Za zavedenie eura ani proti zavedeniu nie sú jednoznačné odborné argumenty. Pobaltské štáty utekajú do eurozóny, Česko a Poľsko však veľmi zvažujú svoje kroky, aby euro neprijali príliš skoro," cituje jej slová Vs.hu.

Ak by však Maďarsko vstúpilo do piatich rokov do eurozóny, potom by podľa nej výmena bankoviek znamenala značné náklady navyše pre spoločnosť.

Ďalší bývalý podpredseda MNB Zoltán Bodnár označil správu o ďalšom odkladaní zavedenia eura za alarmujúcu. "Aj toto svedčí o ambivalentnom vzťahu maďarskej vlády k Európskej únii," povedal pre Vs.hu tento liberálny ekonóm.

Súčasný podpredseda MNB Ferenc Gerhardt však skeptikom odkázal, že na zavedenie eura v Maďarsku zatiaľ nie je určený termín. "Ak vláda rozhodne o vstupe do eurozóny, tak odborníci na logistiku hotovostných peňazí navrhnú potrebné opatrenia," povedal.

Od dnešného dňa platia v Maďarsku nové bankovky nominálnej hodnoty 10.000 forintov, informoval v pondelok server Hvg.hu. MNB oznámila, že do roku 2018 plánuje vymeniť celú sadu bankoviek, ktoré budú lepšie chránené proti falšovaniu a bude ich možné lepšie spracovať v peňažných automatoch.

Bankovky budú farebnejšie, ale tváre osobností, ktoré na nich boli zobrazené, zostanú zachované. V prípade bankovky 10.000 forintov zostáva portrét sv. Štefana, ktorý však bude zobrazený na novom pozadí.

Bankovky s novou nominálnou hodnotou nebudú zavádzať. O stiahnutí starých bankoviek rozhodne MNB na základe ucelených odborných analýz neskôr.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.