Vláda chce obmedziť podvody pri podomovom predaji energií

Praha 2. septembra (TASR) - Namiesto dvoch týždňov by mohli mať zákazníci v blízkej budúcnosti na vypovedanie zmluvy o dodávke energií až niekoľko mesiacov. Nový zákon má lepšie chrániť české domácnosti pred nátlakom podomových predajcov. Podľa zistenia Českej televízie (ČT), ktorá o tom informovala vo vysielaní a na svojej internetovej stránke, dávajú firmy brigádnikom za získaný podpis aj viac ako 2000 Kč (72,10 eura).

Odberatelia, ktorí pod nátlakom vymenili dodávateľov energií, by mohli mať po prijatí zákona viac času na to, aby zrušili svoje rozhodnutie. Lehota 14 dní by sa totiž nepočítala odo dňa podpísania zmluvy ako teraz, ale až od začatia dodávky. To môže trvať aj niekoľko mesiacov. Rovnakú možnosť dáva ľuďom aj nový Občiansky zákonník ČR.

Energetici však stále postupujú skôr podľa energetického zákona. "Všetky zmluvy, ktoré sa vzťahujú na dodávky elektriny, sú v režime energetického zákona, a ten zatiaľ nepočíta s možnosťami, ktoré dáva Občiansky zákonník," povedal predseda predstavenstva OTE Jiří Šťastný.

Práve energetický zákon sa má teraz zmeniť v záujme zákazníkov.

Na rozsah biznisu so zmluvami podomových predajcov upozornila kauza z minuloročných Vianoc. Tisíckam odberateľov uprostred vykurovacej sezóny sa vyhrážali alternatívni dodávatelia pokutami a odpojením od rozvodnej siete. Firmy Centropol a Bohemia Energy takto súperili o zákazníkov. Obe totiž mali na zmluvách ich podpisy, ktoré prevažne získali u nich doma brigádnikmi.

Ako potvrdil ČT konateľ Bohemia Energy Jiří Pisařík, provízia brigádnika za uzatvorenú zmluvu dosahuje aj niekoľko tisíc korún. Externistov na túto činnosť zamestnávajú aj ďalší dodávatelia, vrátane toho najväčšieho - energetickej skupiny ČEZ. Všetky spoločnosti svorne tvrdia, že ich ľudia dodržujú prísny kódex.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.