Most-Híd navrhuje trestanie majiteľov,ktorých psy bezdôvodne zaútočia

Na snímke vľavo predseda strany Most-Híd Béla Bugár a vpravo Lucia Žitňanská Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 2. septembra (TASR) - Strana Most-Híd opäť navrhuje trestať majiteľov, ktorých pes bezdôvodne napadne človeka a ublíži mu. Novelou Trestného zákona chce zaviesť novú skutkovú podstatu trestného činu ublíženia na zdraví.

Trestného činu by sa podľa návrhu Mosta-Híd dopustil ten, kto inému, čo aj z nedbanlivosti, ublíži na zdraví tým, že ako majiteľ psa nedodrží povinnosť danú zákonom a v dôsledku toho jeho pes bezdôvodne niekoho pohryzne alebo poraní. "Cieľom je postihnúť páchateľov v postavení osôb zodpovedných za psa, následkom konania alebo opomenutia ktorých dôjde k ublíženiu na zdraví inej osoby," vysvetľujú predkladatelia návrhu.

Most-Híd navrhuje aj upraviť niektoré podmienky na držanie psov. Bugárovci chcú, aby vodiť psa mimo chovného priestoru alebo zariadenia na chov mohla len osoba, ktorá je fyzicky a psychicky spôsobilá a schopná ho ovládať v každej situácii. Mala by byť povinná predchádzať tomu, aby pes útočil alebo iným spôsobom ohrozoval človeka alebo zvieratá.

Opozičná strana sa o trestanie majiteľov psov, ktoré bezdôvodne zaútočia a ublížia iným, pokúšala už niekoľkokrát, dosiaľ neúspešne. Svoj návrh predložila aj vláda, následne ho však stiahla. Počítal so zoznamom nebezpečných plemien. V hre je aj návrh z dielne poslancov Smeru-SD.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.