Na proces so skupinou Martina R. sa dostavila len jedna svedkyňa

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 2. septembra (TASR) - Len jedna svedkyňa zo siedmich predvolaných sa dostavila dnes pred senát Okresného súdu Bratislava I, ktorý pokračuje v procese kauzy autičkárskeho gangu Martina R.

Z dovedna siedmich obžalovaných sa na dnešné hlavné pojednávanie dostavil len hlavný obžalovaný Martin R. Ostatní obžalovaní dali svojim obhajcom súhlas na pojednávanie v ich neprítomnosti. Na zabezpečenie prítomnosti dnes neospravedlnených svedkov na najbližšie hlavné pojednávanie súd požiada Policajný zbor SR predvedením týchto svedkov. Po vypočutí spomínanej svedkyne Okresný súd Bratislava I odročil proces na 20. októbra. Uviedol to pre TASR hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

V novembri 2013 Martina R. prepustili z väzby a je stíhaný na slobode. Na pojednávania chodí. Skupina Martina R. a ďalších šiestich obžalovaných podľa obžaloby prokuratúry údajne vytvárala tzv. dvojičky áut. Automobily vyhľadávala v krajinách Európskej únie, potom na nich menila identifikačné údaje a predávala ich ďalej. Pritom o tom nevedeli ani kupujúci, ani skutoční majitelia áut. Skutky mali spáchať v rokoch 2006 až 2010.

Podľa obžaloby mal ísť zisk najmä Martinovi R., ktorý používal peniaze aj na ďalšiu trestnú činnosť, napríklad na lízingové podvody. Obžalovaných vinia aj z násilnej trestnej činnosti.

Martin R. je okrem tohto prípadu spoločne so svojou expriateľkou, známou slovenskou herečkou Karin H., a ďalšími 13 osobami obvinený v kauze poisťovacích podvodov. Polícia tento prípad stále vyšetruje a dozor vykonáva Generálna prokuratúra (GP) SR.

"V trestnej veci je obvinených 15 osôb. Dozor nad zákonnosťou vyšetrovania vykonáva Generálna prokuratúra SR. V prípade naďalej prebieha vyšetrovanie, preto nie je možné poskytnúť bližšie informácie," povedala koncom júla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.

Policajti začiatkom apríla 2013 obvinili pôvodne 15 ľudí, vrátane štyroch svojich kolegov z poisťovacích podvodov. Policajti odhalili túto trestnú činnosť pri práci na bratislavskej skupine jakšíkovcov. Informovali o tom vtedy vtedajší riaditeľ Odboru osobitného určenia Generálnej prokuratúry SR a súčasný námestník GP SR pre trestný úsek Peter Šufliarsky a policajný prezident Tibor Gašpar.

"Išlo o dokumentovanie fiktívnych dopravných nehôd," povedal začiatkom apríla Gašpar. Spolu odhalili sedem takýchto podvodov. Organizovaná skupina uzatvárala poistné zmluvy bez vedomia poistníkov, potom fingovala dopravnú nehodu a napokon páchatelia dostali peniaze z poisťovní. Všetko sa malo diať od mája 2009 do mája 2010. Spôsobená škoda sa podľa Gašpara vyšplhala na viac ako 93.000 eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.