V pretekoch do vrchu sa stal absolútnym víťazom Igor Drotár

Igor Drotár na vozidle Škoda Fabia WRC Foto: TASR/Oliver Ondráš

Čierny Balog 2. septembra (TASR) - Slovenský automobilový jazdec Igor Drotár získal na predposlednom podujatí 19-dielneho seriálu pretekov automobilov do vrchu (PAV) najvyšší titul absolútneho majstra Slovenska. Ako jediný v histórii slovenského motoršportu má tak na konte titul absolútneho šampióna z dvoch disciplín – rely aj PAV.

Drotár píše vo svojich 59 rokoch históriu slovenského motoršportu. Vrchársky majstrovský titul získal dvomi víťaznými jazdami vo víkendových pretekoch v Čiernom Balogu. Mimoriadne náročný, 5250 m dlhý kopec s 22 zákrutami a prevýšením 325 m bol súčasťou slovenského kalendára naposledy pred 4 rokmi. Horšia kvalita asfaltu a nepriazeň počasia preverili jazdcov skutočne dôkladne. "Trať bola výnimočne náročná. Priemerná rýchlosť presahovala 140 km/h, čo je v lese na rozbitej ceste skutočne veľa. Aj tá najmenšia chybička sa končí v stromoch," opisoval Drotár trať pre portál rally.sk.

V súčte oboch ostrých sobotňajších jázd vyhral s časom 4:26,891 min, s odstupom 2,273 s od druhého Jozefa Béreša ml. Po roku súžitia s novým kopcovým špeciálom Škoda Fabia teda prišiel dlhoočakávaný úspech. "Titul sme pochopiteľne chceli získať už v Čiernom Balogu, aby sme nemuseli čakať do posledného podujatia na Ostrej lúke. Majstrovský titul nám ušiel minulý aj predminulý rok. Prvú sobotňajšiu jazdu sme mali náskok len pár desatín a v tej druhej som dal do toho skutočne všetko. V nedeľu som štartoval už ako novopečený majster a poňal tak jazdu skôr ako exhibičnú, pre divákov. Skončili sme druhí v celkovom hodnotení dňa. Napriek horšiemu počasiu sa tam zišlo skutočne dosť fanúšikov, čo ma nesmierne teší," pokračoval veterán slovenskej motoristickej scény.

Z titulu mal veľkú radosť. "Veľmi sa z tohto titulu teším. Je to kolektívny šport a veľká vďaka patrí všetkým zainteresovaným. V našej histórii nie je športovec, ktorý by sa v dvoch disciplínach stal absolútnym majstrom. No a ja som musel na to čakať 60 rokov (smiech). Titul mi nepadol sám do lona, bol ťažko vybojovaný. Okrem víťazstiev a tesných súbojov som tento rok prežil aj haváriu pri 200-km rýchlosti," povedal Drotár, ktorý bude najbližší víkend bojovať aj na rýchlostných skúškach jubilejnej 40. Rally Košice. Matematicky môže aj v tejto disciplíne ešte získať absolútny majstrovský titul. "V Košiciach chcem predovšetkým dôjsť do cieľa. Je jednoduché nasadiť hneď od začiatku vysoké tempo, no treba bezpečne vyjsť aj na cieľovú rampu. Zíde sa tam slovenská, maďarská, česká aj poľská špička, takže bude to viac než len zaujímavé. Verím, že si našu dobrú druhú pozíciu v šampionáte minimálne udržíme," dodal na záver.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.