Kyjev hovorí o prímerí, Moskva oponuje, my nie sme účastníci konfliktu

Ruský prezident Vladimir Putin si podáva ruku s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom. Foto: TASR/AP

Moskva 3. septembra (TASR) - Hovorca moskovského Kremľa Dmitrij Peskov dnes vyhlásil, že prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Petro Porošenko sa nemohli dohodnúť na prímerí, keďže Rusko nie je účastníkom konfliktu na Ukrajine. Informovala o tom agentúra RIA Novosti.

Peskovove slová sú reakciou na vyhlásenie zverejnené na Porošenkovej webovej stránke, v ktorom sa píše, že v telefonickom rozhovore Putina s Porošenkom "bola dosiahnutá vzájomná dohoda ohľadne krokov, ktoré umožnia nastolenie mieru" na Ukrajine. Peskov sa priamo o prímerí nezmenil.

"Putin a Porošenko nehovorili o zastavení paľby na Ukrajine, lebo Ruská federácia nie je stranou konfliktu; len posudzovali, ako riešiť konflikt" na východe Ukrajiny, uviedol Peskov podľa RIA Novosti.

"Putin a Porošenko skutočne rokovali o krokoch, ktoré by umožnili zastavenie paľby medzi oddielmi hnutia odporu a ukrajinskými silovými jednotkami," potvrdil Peskov. Zdôraznil, že "dohovárať sa na prímerí Rusko fyzicky nemôže, keďže nie je stranou konfliktu".

Peskov, ktorý médiá o telefonáte hláv štátov informoval skôr než Kyjev, uviedol, že názory prezidentov na viaceré možnosti riešenia konfliktu sa v "značnej miere" zhodujú.

Peskov podľa ruských agentúr RIA Novosti a Interfax spresnil, že prezidenti posúdili aj humanitárnu krízu na Ukrajine.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.