M. Černák v kauze vrážd v Moste pri Bratislave nevypovedal

Na snímke banskobystrický boss Mikuláš Černák Foto: TASR/Ivan Kríž

Bratislava 3. septembra (TASR) - Banskobystrický boss Mikuláš Černák, odsúdený na doživotný trest odňatia slobody, napokon dnes pred senátom Okresného súdu Bratislava I v procese s údajným objednávateľom vraždy v Moste pri Bratislave z roku 2004 Radoslavom M. a ďalším obžalovaným Róbertom B. nevypovedal.

Na vypočutí Černáka a obžalovaného Nikolu P. v súvislosti s účasťou na vraždách v Moste pri Bratislave trvá prokurátorka Generálnej prokuratúry SR. Černák by mal vypovedať v odročenom termíne koncom októbra.

Okrajovo na dnešnom pojednávaní vypovedal len svedok Peter Ferko, ktorého eskortovali z väzby a ktorý obchodne poznal údajného hlavného aktéra dvojnásobnej vraždy zemplínskeho bossa Branislava A., odsúdeného na doživotný trest odňatia slobody. Svedok mal prevádzku v Kapušanoch na predaj balíčkov Easy, ktoré od neho v období približne šiestich mesiacov v roku 2004 kupovala skupina okolo Branislava A. "Pokiaľ ja viem z počutia, hovorilo sa, že v skutku v Moste pri Bratislave mali prsty Nikola P. a Branislav A.," povedal ďalej svedok. Obžalovaných Róberta B. a Radoslava M. z tohto procesu osobne nepozná. Súd dnes prečítal aj písomné výpovede z prípravného konania viacerých svedkov.

Branislav A. je obžalovaný z priamej účasti na tejto dvojnásobnej vražde v Moste pri Bratislave, jeho prípad však pojednáva iný senát Okresného súdu Bratislava I. Vypovedal v polovici júla k obsahu listu banskobystrického bossa Černáka, ktorý ho adresoval Generálnej prokuratúre SR a aj súdu. "List je zmesou pravdivých i nepravdivých údajov. S Černákom mám zlé vzťahy. Dlhé roky som vedel, že Černák spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní a preto som sa nikdy s ním nebavil o svojich skutkoch. Vedel som o veľmi zlých vzťahov medzi Černákom a Karolom M.," povedal Branislav A. Černák v liste uvádza, že Branislav A. sa mu v cele ilavskej väznici priznal k účasti na dvojnásobnej vražde v Moste pri Bratislave. "Priživuje sa na tragédii iných ľudí, aby sa zviditeľnil. List sú úplné bludy. Vytvoril príbeh ohľadne mňa. Černákovi nejde o obžalovaných Radoslava M. a Róberta B., ide mu o Karola M., ktorý je v Belize, a o mňa. S Černákom som sa bavil len o jeho trestných veciach, o mojich trestných veciach sa s nikým nikdy nebavím. Mikuláš Černák je krysa a obžalovaný Nikola P., ktorý vypovedal proti mne, je ďalšia krysa," povedal ďalej Branislav A.

Mladú ženu a desaťročného chlapca zastrelili v Moste pri Bratislave na konci roka 2004. Z priamej vraždy sú obžalovaní aj Branislav A., Jozef B., Nikola P. a Karol M. Obeťou útoku mal byť otec zabitého chlapca a druh zabitej ženy, bývalý policajt Juraj G. Pokus zavraždiť ho však nevyšiel a zabijaci údajne omylom pripravili o život jeho blízkych. Juraj G. podnikal s bratmi Radoslavom a Andrejom M. Prvý z nich je v tomto procese obžalovaný z toho, že si objednal jeho vraždu.

S kvartetom Branislavom A., Nikolom P., Karolom M. a Jozefom B. sa konalo hlavné pojednávanie naposledy pred iným senátom Okresného súdu Bratislava I v prvej polovici júna. Tento súd v prvej polovici marca rozhodol, že proti obžalovanému Karolovi M., ktorý sa nachádza stále v Belize, bude konať ako proti ušlému. Konkrétne súd vydal opatrenia na základe návrhu prokurátora Generálnej prokuratúry SR, že už na júnovom pojednávaní konal voči Karolovi M. ako ušlému.

V júni vypovedal Nikola P. proti svojim bývalým komplicom, ale aj banskobystrický boss Černák. Černák, ktorý je za šesť vrážd odsúdený na doživotie, už v marci tohto roku adresoval spomínaný list z ilavskej väznice na Generálnu prokuratúru SR, v ktorom informoval o svojich poznatkoch o dvojnásobnej vražde v Moste pri Bratislave. "V roku 2010 som bol vo väzení v Ilave s obžalovaným Branislavom A. Bavili sme sa o veciach, ktoré sa týkali našej obhajoby," povedal Černák. Branislav A. údajne informoval Černáka o priebehu vraždy v Moste. "Sprostredkovateľom mal byť Karol M. a objednávateľom bol Radoslav M.," vypovedal ďalej Černák. Podľa jeho slov skupina okolo Branislava A. sa viac razy pokúšala zabiť expolicajta Juraja G. v Nitre a Bojniciach. Napokon omylom zabila jeho družku a desaťročného syna. V tomto druhom procese sa bude pokračovať na začiatku októbra.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.